Práce na obnově parku zámku Kinských už začaly
Práce na obnově parku zámku Kinských už začaly

Val. Meziříčí - Valašskomeziříčská radnice v posledních dnech intenzivně řeší stav parku zámku Kinských. Dnes (úterý 10. září) se přímo na místě sešla místostarostka Yvona Wojaczková se zástupci Národního památkového ústavu, městských společností Městské lesy a zeleň, s. r. o., Technické služby města Valašské Meziříčí, p. o., odborů komunálních služeb a životního prostředí radnice a také pořadatelů.
   Vlivem deštivého počasí uplynulého víkendu a následného odvozu materiálu, který byl nezbytný k realizaci festivalu Světlo Valmez, totiž došlo k poškození ploch v zámeckém parku. Smyslem úterní schůzky bylo zjistit rozsah poškození a ujasnit si postup jejich navrácení do původního stavu. „Se zástupci Národního památkového ústavu a dalšími odborníky jsme se dohodli na následujícím řešení. Po oschnutí ploch dojde k průzkumu rozsahu zhutnění nejvíce zasaženého trávníku před zámkem a následně volbě nejvhodnějšího postupu nápravy. Plochy budou poté osety parkovou směsí s příměsí kvetoucích bylin. Věříme, že ještě do zimy stihne trávník zakořenit a plocha se tak postupně vrátí do původního stavu,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková.
   „Na základě smluv jsme museli ještě během víkendu areál parku vyklidit a odvézt všechno vybavení bez ohledu na počasí. I když jsme nasadili nejšetrnější možnou techniku, došlo k částečnému poškození zejména trávníků. Jsme si toho vědomi a situaci chceme napravit. Proto již jednáme se společností Městskými lesy a zeleň Valašské Meziříčí na možnostech uvedení trávníku do původního stavu,“ řekl už dříve Pavel Röder, ředitel festivalu Světlo Valmez. Již nyní přitom zaměstnanci zmíněné městské společnosti na místě zatím manuálně odstraňují drobnější škody způsobené v trávnících.
„Minimálně do pátku bude park zámku Kinských z technických důvodů uzavřen. Prosíme občany i návštěvníky o trpělivost. Vzniklá situace nikoho netěší. Přesto jsme rádi, že se pořadatelé k celé věci staví čelem a chtějí co nejdříve na vlastní náklady sjednat nápravu,“ pokračovala místostarostka Wojaczková a doplnila: „Dosud jsme měli s pořádáním akcí v zámeckém parku jen pozitivní zkušenosti. Tato situace nás však poučila. I když město festival po technické stránce nezajišťovalo, chceme být pořadatelům co nejvíce nápomocni. Snahou nás všech nyní je udělat maximum pro to, aby se park navrátil do původního stavu.“ Výše škody zatím nebyla přesně vyčíslena a bude se odvíjet od náročnosti parkových úprav.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí