Poradenské dny v Rožnově pomáhají nezaměstnaným
Poradenské dny v Rožnově pomáhají nezaměstnaným
Rožnovská radnice foto: Zdeněk Kment

Rožnov - Pozitivní je vyhodnocení prvního cyklu poradenských dnů, tzv. Frýdlantských dnů v Rožnově. V evidenci nezaměstnaných zůstali totiž pouze dva z osmi účastníků projektu. Poradenské dny pořádá Sociální odbor městského úřadu v Rožnově ve spolupráci s Kontaktním pracovištěm Rožnov pod Radhoštěm Krajské pobočky Úřadu práce ČR ve Zlíně. Smyslem projektu je propojení sociální práce na městském úřadě s agendou úřadu práce a následně komplexnější práce s klienty úřadu práce. Cílovou skupinou jsou dlouhodobě evidovaní uchazeči o zaměstnání pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi a osoby ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi.
   Jak tzv. Frýdlantské dny fungují? Uchazeči o zaměstnání, kteří jsou současně příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi, obdrží doporučení k účasti na projektu od klíčového pracovníka Úřadu práce, kdy se tato aktivita stává součástí jejich individuálního akčního plánu. Vytipovaní klienti se poté zúčastní tří schůzek na městském úřadě v Rožnově pod Radhoštěm. „V době nízké nezaměstnanosti je jedinečná šance nabídnou pomoc těm, kteří mají pro získání práce omezení a zaměstnavatelé po nich sáhnou méně často. Schůzky spojí Úřad práce ČR, Sociální odbor úřadu i poskytovatele sociálních služeb. Cíl je jasný – těm, kteří chtějí nabídnout podporu a zvýšit jejich šanci se postavit na vlastní nohy. Na schůzkách jsou uchazečům sděleny informace o zpracování životopisu a motivačního dopisu, veřejné službě a veřejně prospěšné práci a společensky účelném pracovním místě ale též třeba základy pracovněprávní a finanční gramotnosti,“ popsal přínos projektu místostarosta Rožnova Jan Kučera.
V    rámci tzv. „Frýdlantských dnů“ mají účastníci také možnost se potkat se zástupci místních neziskových organizací a získat větší povědomí o nabízené pomoci k řešení jejich obtížné sociální situace. „Cílem tohoto projektu je propojení sociální práce na městském úřadě s agendou úřadu práce a následně komplexnější práce s klienty úřadu práce. Pokud klient souhlasí, je s ním pak individuálně projednána jeho sociální situace. Jsou mu nabídnuty možnosti, které mohou vést k předcházení sociálního vyloučení či k řešení jeho nepříznivé situace, která se může týkat zaměstnání, bydlení, problematiky závislostí nebo zadlužení,“ dodala Eva Urbanová, vedoucí Sociálního odboru MěÚ Rožnov.
   V současné době již probíhají schůzky s druhou skupinou vytipovaných klientů. První skupina již si připsala několik úspěchů. „Po vyhodnocení setkávání první osmičlenné skupiny zůstávají v evidenci uchazečů o zaměstnání již pouze dva účastníci první části „Frýdlantských dnů“,“ řekla Eva Adamcová, ředitelka Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Rožnově pod Radhoštěm.
Marek Havran, MěÚ Rožnov p. R.