Parkovné ve Vsetíně můžete od 6. ledna platit nejen v automatu
Parkovné ve Vsetíně můžete od 6. ledna platit nejen v automatu

Vsetín - Od počátku tohoto týdne se v centru Vsetína zvýší počet placených parkovišť, sjednotí se jejich provozní doba i cena parkovného. Jeho úhradu bude současně možné provést několika novými způsoby. Tradiční platbu prostřednictvím parkovacího automatu doplní možnosti pomocí SMS, mobilní aplikace či webového rozhraní. Jak to bude fungovat?
   Platba prostřednictvím textové zprávy vyžaduje aktivaci služby premium SMS v mobilním telefonu. Řidič po odeslání zprávy ve formátu „VSmezeraRZ VOZIDLAmezeraDOBA PARKOVÁNÍ“ (tedy např. VS 1Z23456 120) na číslo 902 06 obdrží během pár vteřin SMS parkovací lístek. „Ten poté může v případě potřeby kdykoliv stejným způsobem prodloužit,“ přiblížil starosta Jiří Růžička s tím, že řidiči je po využití této možnosti stržena z telefonního účtu cena parkovného a cena SMS dle jeho tarifu.
   Další alternativou je užití některé z mobilních aplikací PARKSIMPLY VSETÍN či SEJF, které jsou zdarma ke stažení pro Android i iOS. A třetí možností pak úhrada prostřednictvím webového portálu https://vph.parkovacilistek.cz/VS. Obě tyto alternativy vyžadují připojení k internetu. Postup při jejich využití je podobný jako v případě SMS platby – řidič v aplikaci či na webovém portálu opět uvede registrační značku svého vozu a dobu parkování. Následuje volba platební metody, v tomto případě zpravidla platební kartou (v případě PARKSIMPLY VSETÍN také textovou zprávou), a samotná úhrada parkovného.
   Po aplikaci kteréhokoliv zmíněné formy mobilní platby budou řidičem odeslané údaje zaneseny do systému. Strážníci městské polici k němu budou mít přístup prostřednictvím svých mobilních telefonů či tabletů a přímo „v terénu“ tak snadno budou moci provádět kontrolu zaparkovaných vozidel.
   „Bezhotovostních plateb třeba i za použití mobilních přístrojů lidé využívají stále častěji. V případě parkovného je výhodou, že nejen jeho prvotní úhradu nebo třeba i prodloužení lze provádět na dálku, tedy bez nutnosti se vracet k vozidlu, respektive parkovacímu automatu,“ dodal starosta Růžička.
   Kromě placených parkovišť přibude počínaje příštím týdnem v centru Vsetín také těch tzv. časových, na kterých lze bezplatně zastavit na určitou dobu s použitím parkovacího kotouče. „V tomto režimu nyní fungují parkoviště u Lidového domu a v části autobusového nádraží. Od nového roku takových ploch bude mnohem více,“ řekl Růžička s tím, že jde o část parkoviště za budovou Okresní správy sociálního zabezpečení Vsetín u Bečvy, pět úseků ulice Smetanova, ulici Václavkova, ulici Svárov u bývalé knihovny, prostranství za Kotovem v Rokytnici a také komunikace podél kratších stran Smetanovy nákupní galerie. „Na všech těchto místech bude možné s použitím parkovacího kotouče bezplatně odstavit vozidlo na dobu maximálně dvou hodin. Výjimkou je plocha za Kotovem, kde bude doba bezplatného parkování prodloužena na čtyři hodiny, a také Smetanova ulice. Tam bude tato doba naopak zkrácena pouze na půl hodiny,“ doplnil starosta s tím, že parkovací kotouč si řidiči mohou zakoupit ve většině prodejen papírnictví. „Případně lze za předním sklem vozu zanechat jen lístek se zapsaným časem začátku parkování,“ řekl Růžička a dodal, že dobu parkování bude kontrolovat městská policie.
   Mapu placených a časových parkovišť, jakož i grafické manuály zmíněných nových alternativ plateb parkovného najdete níže v přílohách.
Michal Horský