Ochránci odchytili medvěda. Je to valašský zabiják ovcí z loňska?
Ochránci odchytili medvěda. Je to valašský zabiják ovcí z loňska?

Beskydy, Valašsko - Spadla klec. Ochráncům přírody se v pondělí 8. dubna podařilo odchytit medvěda, který se v Beskydech objevil už před několika týdny. Svědci jej spatřili u Starých Hamrů nebo v okolí Lysé hory.
¨  Podle všeho to vypadá, že v Beskydech se v tuto chvíli pohybují dva jedinci. Jeden se objevil už vloni v listopadu u obce Ostravice, kde byl i vyfocen. Druhý medvěd, asi tříletý, byl poprvé spatřen 17. ledna v údolí potoka Řečice ve Starých Hamrech. Tato šelma měla údajně už strhnout tři jeleny. Z ohledem na bezpečnost turistů, lesníků i sportovců se před několika týdny Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně vydala na lov a postupně rozmístila čtyři klece. Do nich ochránci umístili ryby, kukuřici a jablka.
   Do pasti se v pondělí večer nechala nalákat 106 kilogramů vážící a 87 cm měřící samice medvěda hnědého. Přivolaný veterinář zvíře uspal a ochránci mu nasadili telemetrický obojek s čipem. Ten by měl fungovat dva roky a odesílat data o pozici brtníka každé dvě hodiny. Veterinář zároveň odebral vzorky, které by měly na základě genetické analýzy odhalit, zda se nejedná o stejného medvěda, jenž vloni pustošil chovatelům ovčíny.
   Medvědice byla následujícího rána na stejném místě zase vypuštěna na svobodu.
   Vzhledem k tomu, že někteří šílenci postrádající pud sebezáchovy jsou schopni kvůli umístění chlubivé fotky na sociálních sítích přiblížit se k šelmě na kritickou vzdálenost, není od věci opětovné varování. „Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ dodal František Jaskula z AOPK ČR.
ECHO Valašska