Nový pomník obětem I. světové války bude stát v parčíku na Králově ulici
Nový pomník obětem I. světové války bude stát v parčíku na Králově ulici
Parčík na Králově ulici, kde bude pomník stát. foto: Městské lesy a zeleň s.r.o. Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Důstojnou připomínku obětí k 100. výročí ukončení 1. světové války bude připomínat nový pomník na ulici Králova v lokalitě, kde se nyní rozkládá menší parčík a současně v místě bývalého městského hřbitova. V úterý o tom rozhodla rada města.
   „Původně jsme v zastupitelstvu města pracovali s variantou, že pomník připravený podle architektonického návrhu bude umístěn v areálu městského hřbitova. Do veřejné soutěže se napoprvé nepřihlásila žádná firma. Do druhé jediná, která bohužel nabídla cenu vysoko převyšující částku, kterou jsme měli připravenou v rozpočtu města,“ vysvětlil místostarosta Josef Vrátník (KDU-ČSL) s tím, že zastupitelé tak původní rozhodnutí revokovali a radní začátkem července vybrali novou podobu pomníku a zhotovitele. „Pomník bude tvořit jehlan z božanovského pískovce o celkové výšce 4,5 metru. Na  pomníku budou osazeny žulové desky se jmény padlých,“ uvedl památkář městského úřadu Petr Zajíc. Pomník zhotoví Kamenosochařství Karel Pařenica za cenu 497 tisíc korun.
   Na úterním zasedání radní vybírali nové místo z 10 možných lokalit. „Jsem ráda, že se většina radních přiklonila k tomuto místu. Od listopadu loňského roku zdobí parčík pískovcový kámen jako symbolická připomínka toho, že na místě v minulosti stával městský hřbitov,“ řekla místostarostka města Yvona Wojaczková (ANO).
Ing. Vendula Králová, MěÚ Valašské Meziříčí