Norský fotograf Knut Bry  a valašskomeziříčský rodák Jakub Sobotka a vystavují v rámci  festivalu TANECVALMEZ  v  Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí

Val. Meziříčí - Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí hostí v rámci mezinárodního tanečního festivalu TANECVALMEZ dvě velmi silné fotografické výstavy. Cyklus portrétních fotografií vystaví Jakub Sobotka a norský fotograf Knut Bry představí fotografie z inscenací norského souboru Jo Stromgren Kompani. Vernisáž obou autorů se uskuteční 29. dubna při mezinárodním Dni tance 2015 v 18.00 hod.
   Téma tanec zaplní čtyři místnosti druhého poschodí Muzejního a galerijního centra ve Valašském Meziříčí v  podobě fotografických cyklů Jakuba Sobotky a Knuty Bryho. Jakub Sobotka, fotograf žijící v Zašové na Valašsku, se ve své volné tvorbě zabývá  černobílou fotografií krajiny, zátiší a portrétům. Cyklus portrétů  PERFORMERS  vznikl v letošním roce v rámci spolupráce tanečních skupin Jo Stromgren Kompani a 420PEOPLE s festivalem TANECVALMEZ. Sobotka představuje jednotlivé umělce v  civilním portrétu bez výrazné stylizace. Nejde mu o zřejmá gesta, ale o člověka. Stejně jako se tanečník vžije do své role a má řadu tváří, probouzí Sobotka divákovu imaginaci pomocí kombinace pozitivního a negativního obrazu.
   Díky spolupráci festivalu TANECVALMEZ se světovou špičkou na taneční scéně se nám představí i norský fotograf Knut Bry. Ten pracuje se světovými časopisy orientovanými na reklamu a podílí se svými fotografiemi na publikacích a knihách o umění, módě, životním stylu a gastronomii. Za svoji práci byl ve Spojených státech Amerických oceněn i jako Módní fotograf roku 1986 a spolupracoval s hudební skupinou A-ha. Přispívá do časopisů jako například Traveller, Elle, Vogue, Esquire a mezi jeho klienty patří i světoznámé firemní značky jako Nike, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Citröen, Mercedes nebo Volvo. Mimo jiné je dvorním fotografem skupiny Jo Str?mgren Kompani. Výsledky této více než desetileté spolupráce představuje ve výstavním cyklu  JO STROMGREN KOMPANI / RETROSPECTIVE. Většina fotografií vznikla jako promo fotografie k  jednotlivým divadelním představením. Nejedná se však o pouhý popis děje, naopak jde o svébytný umělecký pohled inspirovaný prací Jo Stromgrena.
   Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 29. dubna 2015 v  osmnáct hodin ve  2. patře MaGC. Úvodního slova se ujme Jakub Sobotka a Jaroslav Polášek a o hudební doprovod se postarají žáci populárního zpěvu ZUŠ B-Art,o.p.s. Výstava potrvá do 12. června 2015.
   Více informací: http://www.magc.cz/.
                                                                                MgA. Vlasta Červenková