Noclehárna pomáhá lidem bez domova ve Valašském Meziříčí
Noclehárna pomáhá lidem bez domova ve Valašském Meziříčí
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - I když je letošní zima zatím mírná, má Noclehárna, kterou provozuje Charita Valašské Meziříčí, obsazena všechna lůžka. Přesto její zaměstnanci žádného z dalších klientů, kteří potřebují pomoc, neodmítnou. Loni takto pomohli 80 mužům a 14 ženám.
   Služby Noclehárny mohou využít všichni zájemci, kteří zaplatí poplatek 50 Kč za noc. „První noc je přitom zdarma. K dispozici máme 20 lůžek pro muže a ženy a v případě potřeby ještě další čtyři lůžka pro muže. Noclehárna je otevřena denně od 19 do 7 hodin,“ přiblížil Jiří Gavenda, ředitel Charity Valašské Meziříčí, s tím, že: „Od začátku roku máme kapacitu pravidelně plnou, přesto naši zaměstnanci nikoho neodmítají. Pokud již nejsou k dispozici volná lůžka, dokážeme zájemcům nabídnout ještě dalších cirka deset židlí. Na nich mohou strávit noc v teple a pak se pro ně snažíme najít volné lůžko v obdobných zařízeních v Rožnově pod Radhoštěm nebo Vsetíně.“
   Počet uživatelů valašskomeziříčské Noclehárny v posledních třech letech roste. „Od roku 2017 jsme zaznamenali nárůst o 11 uživatelů, když naši službu v loňském roce využilo 94 osob, z toho 14 žen. V Noclehárně pak strávili celkem 5 948 lůžkodnů, což je nárůst o téměř 2 000 lůžkodnů,“ vypočítal vedoucí služby Pavel Březovják a dodal: „Často se jedná o osoby z druhého konce republiky, které do Valašského Meziříčí přijedou za prací, ale tu nakonec nedostanou nebo neseženou místo na ubytovně.“ Služby Noclehárny pro lidi bez domova doplňuje také Denní centrum, které je v zimním režimu otevřeno v pracovní dny od 7.30 do 14.30 a o víkendech od 7.30 do 10.30 hodin.
   S valašskomeziříčskou Charitou v oblasti pomoci lidem bez domova úzce spolupracuje také místní radnice a Městská policie Valašské Meziříčí. „Jsem ráda, že v našem městě máme službu, která pomáhá těmto lidem. Zejména v zimních měsících je pobyt na ulici víc než obtížný. Přesto vnímáme, že nám zde stále chybí služba, která by zejména starším a nemocným lidem bez domova poskytla navazující péči. Řešením může být azylový dům s pečovatelskou službou, který by provozovala například Charita, a pro nějž hledáme vhodné prostory,“ reagovala místostarostka Zdislava Odstrčilová.
Noclehárnu a Denní centrum Charity Valašské Meziříčí naleznou zájemci na adrese Zámecká 921 (vedle mlékárny). Více informací získají také na telefonu 571 620 997 nebo 731 626 134.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí