Nenosíte roušky? Hrozí vám pokuta až 20 tisíc!
Nenosíte roušky? Hrozí vám pokuta až 20 tisíc!
Jan Camfrla, ředitel Městské policie Valašské Meziříčí foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí, Valašsko - Kdo a kde všude musí povinně nosit ochranu dýchacích cest (například roušku)? Co za porušení tohoto nařízení vlády hrozí? Společně s Městskou policií Valašské Meziříčí jsme pro občany připravili přehlednou informaci.
   I když obvodní oddělení Policie ČR Valašské Meziříčí eviduje v souvislosti s nařízeními vlády v posledních dnech ve městě výrazný pokles trestné činnosti, stále více zaměstnaní jsou strážníci městské policie. „Během uplynulého víkendu jsme řešili desítky oznámení a případů nerespektování povinnosti nosit ochranu dýchacích cest a nařízení neshlukovat se do skupin větších jak dvě osoby, pokud se nejedná například o rodinu. Zejména cyklisté na cyklostezce přestávají používat roušky, i když se zde setkává velké množství lidí. Dosud jsme byli nuceni oznámit správnímu orgánu více jak 60 osob, které obdrží pokutu za nerespektování uvedených nařízení,“ popisuje současnou situaci ve města Jan Camfrla, ředitel Městské policie Valašské Meziříčí.
   Pomůcka pro občany je přitom jednoduchá. „Povinnost nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje platí na všech místech mimo bydliště, nově vyjma dětí do dvou let věku a řidičů, pokud jsou v autě sami. Výjimka se nevztahuje na kouření ani konzumaci jídla a pití. Důležité je si uvědomit, že: Moje rouška ochrání tebe a tvoje rouška ochrání mě,“ radí Jan Camfrla a dodává: „Apeluji na zdravý selský rozum. Smyslem opatření povinně nosit ochranu dýchacích cest je, ochránit lidi kolem mně před možnou nákazou. Můžeme být nakažení, a nemusíme o tom ani vědět. Pokud jsem sám například v lese, ve viditelném dosahu nejsou další cizí osoby, a sundám si roušku, nikoho tím neohrožuji. Pokud se ale pohybuji v prostoru, kde se potkávám s cizími lidmi, na kratší vzdálenost a existuje riziko přenosu, byť jedu na kole, běžím nebo podobně, roušku mám. Nejde jen o dodržování nařízení vlády, ale také zodpovědnost a základní ohleduplnost vůči ostatním.“

K čemu slouží roušky? 
Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou Covid-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek.
Musím mít ochranný prostředek dýchacích cest povinně? 
Povinnost platí pro všechny, nově vyjma dětí do 2 let a řidiče automobilů, pokud jedou ve vozidle sami.
Kde všude musím nosit ochranný prostředek dýchacích cest?
- v zaměstnání,
- v obchodě,
- na úřadě, na poště…,
- na zastávce a v prostředcích hromadné dopravy
- na ulici a jiných veřejných prostranstvích
- v parku při procházce
- na cyklostezce a při jízdě na kole
Výjimka NEPLATÍ ani pro kouření nebo konzumaci jídla a nápojů.
Zároveň se doporučuje dodržovat bezpečnostní odstup alespoň 2 metry mezi osobami, pokud je to možné.
Hrozí nějaká sankce za porušení této povinnosti?
Horní hranice sankce za porušení nařízení povinnosti nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest je až 20 000 Kč. 
Více informací na oficiálních stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí