Na všechny linky MHD vyjedou nové autobusy
Na všechny linky MHD vyjedou nové autobusy
foto: Michal Horský

Vsetín - Společnost ČSAD Vsetín chystá kompletní obnovu vozového parku pro obsluhu městské hromadné dopravy ve Vsetíně. Pomůže jí k tomu dotace ve výši 80 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu.
   ČSAD Vsetín žádalo o dotaci na nákup nízkoemisních autobusů pro MHD již od roku 2016. Ale uspělo teprve letos. „Dotace pokryje 85 % pořizovacích nákladů, zbývající část zafinancujeme z vlastních zdrojů,“ uvedl ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář (na snímku) s tím, že vozový park se díky tomu rozroste o celkem 14 nových autobusů. „A to je přesně takový počet, aby kompletně pokryl potřeby pro obsluhu MHD ve městě,“ doplnil Holubář.
   Vozidla podle něj budou vybavena vnitřním elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlásit informace o lince ještě před nastoupením. Moderní odbavovací systém by měl přijímat i bankovní karty či QR kódy. „Autobusy budou klimatizované a nabídnou poptávkové otvírání dveří. Ty budou tedy ovládány stlačením tlačítka ať už uvnitř, či vně autobusu. Především ale budou vozidla po celé své délce nízkopodlažní a to nám umožní zajistit bezbariérovost na všech trasách,“ upřesnil Holubář.
ČSAD Vsetín se aktuálně připravuje na vyhlášení výběrového řízení na dodavatele. „Termín uvedení nových autobusů na linky MHD ovlivní průběh tendru a také dodací lhůty jeho vítěze. Výrobci mají aktuálně hodně zakázek a dodací lhůty se pohybují i za hranicí devíti měsíců. Zakázku každopádně musíme realizovat do 20 měsíců,“ řekl Holubář.
   „Jsem rád, že po završení dlouhodobého úsilí nabídneme cestujícím přepravní komfort odpovídající moderní době. A to na všech linkách MHD. Je to jeden z dalších kroků, kterými chceme docílit, aby lidé při přepravě na území města preferovali hromadnou dopravu před osobní automobilovou,“ pochvaloval si starosta Jiří Růžička s tím, že město má s ČSAD Vsetín uzavřenu smlouvu na poskytování MHD až do roku 2029.
Michal Horský, redaktor Vsetínských novin