Na Slunce s novým dalekohledem
Na Slunce s novým dalekohledem
Ředitel hvězdárny Libor Lenža s novým dalekohledem. foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – S novým dalekohledem snad už brzy vstoupí valašskomeziříčská hvězdárna do nové návštěvnické sezony.
   „Jedná se o speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Zvláštní je v tom, že propouští pouze jednu vlnovou délku. V ní lze pozorovat například protuberance a chromosférické erupce, které pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem nejsou viditelné,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
   Nový dalekohled najde široké uplatnění. „Sloužit bude zejména školním výpravám, které k nám zavítají. S jeho pomocí se děti blíže seznámí nejen se Sluncem, ale i se strukturou jeho atmosféry a základními ději, které se na této hvězdě odehrávají. Mimo to budeme dalekohled využívat při pozorováních pro veřejnost,“ dodává Lenža.
   Přístroj, pořízený nákladem téměř 100 tisíc korun, bylo nutné nejprve zkompletovat a vyladit. „Obojí i s připevněním ke stativu trvalo zhruba půl hodiny. Při každém dalším použití budeme k přípravě potřebovat jen deset minut,“ odhaduje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. „Už se těšíme, až sem po dlouhé pauze přijdou první návštěvníci a my jim nový dalekohled budeme moci předvést,“ říká s úsměvem.
Mgr. Josef Beneš, pracovník pro vztah s veřejností