Mosty se mi staly pomocí v těžké životní situaci
Mosty se mi staly pomocí v těžké životní situaci
Ilustrační foto

Vsetín - Od roku 2014 poskytuje vsetínský spolek NA CESTĚ sociální službu následné péče Mosty lidem, kteří mají problém se závislostí nejen na alkoholu. V dubnu 2018 se začala poskytovat tato služba následné péče také ve Valašském Meziříčí. Příběh pana L., který pil více než 30 let a rozhodl se to změnit, je jedním z mnoha, se kterými pracovníci setkávají.

Můžete v krátkosti popsat, jakou roli ve vašem životě hrál alkohol a jak se stalo, že jste si uvědomil, že něco není v pořádku?
Po vojně jsem se zapojil do veřejného života, ať už to byl motokros, tělovýchova, dobrovolní hasiči nebo jiné spolky. Tady všude byl a je alkohol všudypřítomný. Ze začátku jsem moc nepil, byl jsem takový běžný konzument, který alkohol neodmítá, když se nabízí. Bylo to umírněné pití, ale postupně a pozvolna má konzumace rostla a začala přecházet v závislost, což jsem si ale tehdy neuvědomoval. Postupně jsem si sám začal alkohol kupovat a začaly první problémy v práci, v rodině. Ty byly dlouholeté, řekl bych, že trvaly desítky let. K problémům v rodině a zaměstnání se přidaly časté úrazy a zdravotní problémy, které jsem si ale v té době vůbec nespojoval s alkoholem. Když mě vyhodili z prvního zaměstnání, nijak jsem se nad tím nezamyslel a v pití jsem pokračoval stejně intenzivně dalších několik let. V dalším zaměstnání jsem dostal ještě větší volnost a to vedlo k několika absencím, které byly zapříčiněny alkoholem. Zkrátka jsem to několikrát ráno nezvládl a do práce jsem nedošel. To byl moment, kdy si mě předvolali a dali mi vybrat. Buď se půjdu léčit, nebo přijdu o další práci.
Jak jste na to reagoval?
Tentokrát jsem se nevymlouval a nic nebagatelizoval. V mém případě jsem měl velké štěstí, protože všude jinde by mé přestupky řešili vyhazovem, ale vedoucí řekl, že by mě jako pracovníka nechtěl ztratit. Proto mi nabídl léčbu s tím, že počká tři měsíce (tak dlouho trvá pobytová léčba), až se vrátím. Velké štěstí jsem měl také v tom, že jsem se mohl vrátit domů, protože za tu dobu, co jsem byl závislý, by mě jiná manželka asi opustila. Můj život byl velice nezřízený, byl jsem nespolehlivý a nefungoval jsem v žádném směru. Nabídku léčení jsem tentokrát přijal, už jsem nehledal výmluvy a omluvy pro svůj život a závislost. V pobytové léčbě jsem se snažil maximálně využít všechno, co zde nabízeli a k čemu nás vedli lékaři a ostatní personál. No a jedním z pravidel, které nám bylo předkládáno, bylo doléčování. To znamená, že léčba nekončí opuštěním léčebny, ale je třeba vyhledat následnou odbornou pomoc a mít podporu v udržení abstinence po návratu.
Co vám tedy dává docházení do Mostů?
Každá návštěva mi přinese něco nového a utvrzuje mě v abstinenci. Kromě informací o závislosti a jak s ní zacházet se dozvídám i mnoho o sobě, co se týká mého chování a přístupu k životu. Vždy je tu něco moudrého, co se hodí každému člověku. I kdybych tu nechodil kvůli abstinenci, tak je to dobré pro uspořádání si života. Člověk se zamyslí nad svým životem, jak jej žije a jak smysluplně tráví čas, který má. Proto o tom, co probíráme na terapii, říkám také manželce, ale někdy i kolegům v práci. Další individuální setkání mě utvrzují v tom, abych pokračoval v abstinenci, protože se opravdu už nechci vrátit do situací, ve kterých jsem byl, když jsem pil.
Máte nějaké zkušenosti s lidmi, co se snaží řešit svůj problém s alkoholem? Jak se na vaše docházení do Mostů dívají?
Někdy slyším od lidí závislých, že žádné doléčování ani jinou pomoc nepotřebují. Že to zvládnou sami. Často pak tito lidé argumentují nedostatkem času nebo množstvím peněz, na které je vyjde cesta. To ale vůbec neobstojí a já se jich ptám: Uvědomujete si, kolik času jsme promarnili samotným pitím a střízlivěním? A o penězích ani nemluvím. Kolik jsme za všechen ten alkohol utratili? Myslím, že je nanejvýš dobré investovat do doléčování. A to hlavně vlastní energii.
Někteří lidé ale nebyli na pobytové léčbě a návštěva ambulance je pro ně něco, co dělají úplně poprvé a mají obavy. Co byste k tomu řekl?
Mohu říct, že obavy nejsou na místě. Já bych se na schůzku těšil, protože je tady velká snaha pomoci a to je na prvním místě. Nikdo nikoho nezkouší a člověk nemusí mít strach z neúspěchu.
Pan L. pil větší část svého života a jeho cesta s alkoholem byla hodně dlouhá. Někteří klienti přicházejí po mnohem kratší době své „drogové historie“. Jsou zde maminky na mateřské dovolené nebo otcové od rodin, kterým se zhroutily plány i rodinný život. Přicházejí lidé těsně po třicítce i lidé, kteří za sebou mají velkou část života, lidé po absolvování pobytové léčby, ale i ti, kteří léčbou neprošli a chtějí svůj problém s alkoholem či jinými drogami řešit ambulantně. Poradenství,edukaci o dané problematice, podporu, vedení a praktickou pomoc při řešení problému závislosti, ale i řešení negativních praktických dopadů těchto problémů (dluhy, rodinné a pracovní problémy, bydlení atp.), to vše obsahuje naše následná péče. Program se děje formou individuální i skupinové terapie. Služba je poskytována bezplatně, protože spadá do systému sociálních služeb bez úhrady.
   V případě potřeby kontaktujte naše pracovníky telefonicky (775 986 795) či e-mailem (info@np-mosty.cz). Ve Valašském Meziříčí poskytujeme individuální konzultace každé pondělí. Podrobnější informace o naší práci najdete na www.jsmenaceste.cz.