Ministr životního prostředí Richard Brabec jednal ve ValMezu o kauze Bečva
Ministr životního prostředí Richard Brabec jednal ve ValMezu o kauze Bečva
Ministr Brabec u Bečvy v místě ústícího potrubí z Rožnova. foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - V pátek 27. listopadu se na radnici ve Valašském Meziříčí sešli ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel územního odboru Vsetín Policie ČR Ladislav Pajdla, zástupci České inspekce životního prostředí, Povodí Moravy s. p., Krajského úřadu Zlínského kraje, Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a další hosté. Spolu s valašskomeziříčským starostou Robertem Stržínkem diskutovali o kauze Bečva, nezbytnosti dopadení viníka, úpravě legislativy a zamezení dalším haváriím na této řece.
   Případ úhynu desítek tun ryb, k němuž došlo 20. září v úseku od Lhotky nad Bečvou dál po proudu Bečvy, stále vyšetřuje Policie ČR. Jako možný zdroj kontaminace jedovatým kyanidem označila výusť v místní části Valašského Meziříčí – Juřinka, vedoucí z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. „V případě této výusti jsme s spolu s účastníky pátečního jednání řešili vždy s měsíčním rozestupem v říjnu i listopadu únik neznámé látky doprovázený bílou pěnou na hladině. V říjnu vzorky prokázaly zvýšený výskyt niklu, na výsledek těch listopadových zatím čekáme. Naštěstí v těchto případech nedošlo k dalším úhynům ryb. Není však možné, aby se události tohoto typu stále opakovaly,“ neskrýval rozhořčení starosta Robert Stržínek.
   Spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a dalšími účastníky jednání se shodli na nezbytnosti úpravy legislativy a vyšetření celé kauzy. „Již jsem zadal přípravu rychlé novely vodního zákona, kde zaprvé zvýšíme maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce. Vznikne také jednotný registr výustí vedoucích do hlavních vodních toků, protože informace, které mají úřady k dispozici, jsou nyní roztříštěné. V něm by se sbíhaly také údaje o firmách a látkách, především nebezpečných, se kterými ve svých provozech pracují,“ řekl ministr Brabec a pokračoval: „Co se týká kyanidové havárie na Bečvě, sám jsem velmi nespokojený s tím, jak dlouho vyšetřování trvá. Na druhou stranu rozumím tomu, že pro pozdější neprůstřelnost důkazů u soudu je potřeba, aby byly co nejlépe podložené a mohly se o ně orgány činné v trestním řízení opřít, a mám v ně v tomto smyslu plnou důvěru. Nedokážu si představit, že by se viník nenašel, padni komu padni. Nesmí tady zůstat pocit, že snad někdo něco zametl pod koberec, protože to mohu jednoznačně vyloučit.“
   Následně se starosta Stržínek spolu s ministrem Brabcem a zástupci České inspekce životního prostředí přesunuli k řece Bečvě a přímo na místě si inkriminovanou výusť prohlédli. „Osobně budu chtít umístit v Bečvě trvalou měřící stanici, která bude pravidelně monitorovat stav a kvalitu vody. Usilovat budu také o zamezení dalšího užívání inkriminované výustě a celého kanálu vedoucího z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Není možné, aby do Bečvy ve Valašském Meziříčí vytékaly odpadní vody ze vzdálenosti cirka 15 kilometrů. Zároveň jsme stále vystaveni hrozbě opakování podobné havárie, k níž došlo v září, což je nepřípustné,“ vyjádřil se starosta Robert Stržínek s tím, že: „Policie nás všechny ubezpečila, že kriminalisté na případu intenzivně pracují a dělají vše pro jeho vyšetření. Opět ale zopakovali, že aktuálně nemohou poskytovat žádné další informace.“
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí