V Rožnově měří kvalitu ovzduší, občané si mohou změřit, zda jim neuniká teplo z domů
V Rožnově měří kvalitu ovzduší, občané si mohou změřit, zda jim neuniká teplo z domů
foto: MěÚ Rožnov

Rožnov – Město Rožnov pod Radhoštěm díky novým čidlům měří kvalitu ovzduší v deseti lokalitách ve městě. Průběžné výsledky lze sledovat na webových stránkách. Nově mohou obyvatelé využít zdarma měření termokamerou, zda jim neuniká zbytečně teplo z domů nebo si nechat změřit vlhkost dřeva, které mají nachystáno k vytápění.

Jaká je kvalita v ovzduší v jednotlivých oblastech města nebude již pouhým odhadem, ale množství prachových částic v ovzduší bude přesně měřeno díky novým čidlům. Sledovanými lokalitami jsou Horečky, Horní a Dolní Paseky, Kramolišov, Záhumení, Bučiska, Uhliska, Hážovice a Koryčanské Paseky. Data budou průběžně vyhodnocována a následně budou cíleně realizovány edukační aktivity zaměřené na správný způsob vytápění a minimalizaci úniků škodlivin do ovzduší.

Nově mohou obyvatelé města využívat další službu Energoporadny a to je měření termokamerou, díky které je možné zjistit, zda lidem zbytečně neuniká teplo z domu. Zároveň je k dispozici také vlhkoměr, který je určený na měření vlhkosti dřeva, které mají lidé nachystáno k vytápění. Služba je zcela zdarma a měření bude probíhat vždy ve čtvrtek, první termín měření je 30. listopadu 2023. Stačí si svůj termín objednat na adrese energoporadna@roznov.cz.

„Chceme, aby se v Rožnově dobře žilo, a k tomu patří také kvalitní ovzduší. Doposud se provádělo měření pouze v jednom místě, a to v centru města. Zde se potvrdilo, že problémem je sice doprava, ale není tím nejzásadnějším. Pravděpodobně největším problémem jsou lokální topeniště. Díky čidlům budeme přesně vědět, ve kterých lokalitách se topí správně a ve kterých špatně a následně můžeme reagovat buď preventivně, osvětou, nebo restriktivně, kontrolami, pokud to bude opakovaný problém a nebudou se výsledky zlepšovat,“ uvedl starosta města Jan Kučera.

Podpořeno Norskem prostřednictvím Norských fondů v rámci projektu reg. č. 3212400004 Monitoring znečištění ovzduší z lokálních topenišť v Rožnově pod Radhoštěm.

Mgr. Petra Graclíková, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm