Medvěd na Valašsku znovu zabíjel. Tentokrát to odnesly kozy
Medvěd na Valašsku znovu zabíjel. Tentokrát to odnesly kozy

Valašsko - Z medvěda šmejdícího po valašských kotárech se stal zabiják. Na kontě už má devět zabitých ovcí a dvě kozy. Objevil se už na pěti místech - v Novém Hrozenkově, třikrát ve Vsetíně, na Bystřičce, v Hutisku a ve Velké Lhotě u Valašského Meziříčí. Lidé i chovatelé začínají být znepokojeni, ochranáři zachovávají klid.
   Naposledy se huňáč objevil v úterý 9. října ve vsetínské části Červenka, kde rozprášil stádo dvanácti koz, přičemž dvě z nich zabil. Rodině Petra Januše ještě k tomu rozboural včelín a vybral med. Je divné, že podobně jako v případě všech zabitých ovcí, ani jednu kozu nesežral. Vypadá to, jako by zabíjel pro zábavu. Prozatím je jisté, že je ještě mladý, asi čtyřletý, bez větších zkušeností a nemá ještě respekt z lidí ani psů. Zatímco jiní medvědi jsou plaší a spíše se ukrývají, tento se lidským obydlím vůbec nevyhýbá. Právě naopak. Včera ve středu 9. října se dokonce procházel po silnici uprostřed obce Velká Lhota u Valašského Meziříčí. Místní prodavačka ho vyfotila, jak si to ráno před devátou klidně mašíruje zastavěnou částí obce nahoru po hlavní silnici.
   Drzému medvědovi se na Valašsku evidentně dobře daří. Má tady dost potravy v podobě dozrávajícího ovoce v nehlídaných sadech, medu v úlech, špatně zabezpečených ohrad domácích zvířat a nahrávají mu i roztroušené valašské usedlosti v sousedství lesů.
   Ekologové se prozatím omezují jen na monitorování jeho pohybu, což se ovšem obyvatelům, obávajícím se už i o své děti, příliš nelíbí. Mohli by jej např. uspat a nasadit mu obojek na sledování. Podle jejich názoru by odchyt a převoz zvířete moc neřešil. Medvěd by se buď vrátil a nebo by tropil neplechu na jiných místech, protože je tak už navyklý. Lepším nápadem je, že by měl míša získat s lidmi nějakou nepříjemnou zkušenost. Myslivci by mu mohli vyprášit kožich gumovými broky a nebo jej alespoň zastrašit střelbou.
   Podle ochránců přírody není šelma vůči lidem agresivní a když je spatří, uteče. Přesto je ale jistější při procházkách v lese dělat trochu hluk, aby se huňáč necítil zaskočen. To platí zejména pro houbaře, kteří se rádi prodírají houštinami.
   Ekologové doufají, že se zvíře samo stáhne buď do Javorníků nebo na Slovesnko, kde přezimuje. Není ani vyloučeno, že se na Valašsku pohybují medvědi dva.
ECHO Valašska