Zlínský kraj finančně podpoří vznik dokumentu o knížeti Svatoplukovi
Zlínský kraj finančně podpoří vznik dokumentu o knížeti Svatoplukovi
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Částkou 100 tisíc korun podpoří Zlínský kraj výrobu televizního pořadu „Svatopluk - král Moravanů a Slovanů“, který vzniká v brněnském studiu České televize pod vedením kreativního producenta Patricka Diviše.
  „Dokument budeme moci využívat pro propagaci a prezentaci kraje a také v rámci výuky ve školách a dalších školských zařízeních, která zřizujeme, a zároveň podpoříme tento výjimečný projekt,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
   Na letošní rok připadá výročí 1 150 let, kdy se Svatopluk I. Veliký definitivně ujal vlády nad Velkomoravskou říší. Za jeho pevné vlády došlo k jejímu největšímu rozkvětu. Cílem dokumentu je představit podobu Velkomoravské říše v období jejího vrcholu i osobu jejího největšího panovníka.
   „V dokumentu se mimo jiné budeme zabývat výsledky nejnovějších výzkumů DNA, které se pokusí odpovědět na otázku, zda mezi námi žijí potomci rodu Mojmírovců. Jedná se o zcela unikátní a ojedinělý výzkum nejen v Evropě, ale i ve světě,“ přiblížil kreativní producent Patrick Diviš.
   Česká televize předpokládá odvysílání pořadu v období prosinec 2021 – leden 2022.
Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje