Zažijte kouzlo Meziříčské muzejní noci 2021
Zažijte kouzlo Meziříčské muzejní noci 2021
foto: Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Meziříčská muzejní noc láká v pátek 30. července 2021 od 19:00 všechny věkové kategorie k nočnímu putování plnému nevšedních zážitků a akcí. Nejen galerie, muzea ale i další instituce ve Valašském Meziříčí si připravily pod rouškou noci zajímavý doprovodný program, který bude přístupný zcela zdarma.
   Valašské Meziříčí se pojedenácté zapojí do celorepublikového festivalu Muzejních nocí, který umocňuje jedinečnou atmosférou nočního města s kulturním a uměleckým podtextem.
   Letos se otevře nočním návštěvníkům celkem dvacet pět místních institucí: Moravská gobelínová manufaktura, Muzejní a galerijní centrum, Muzeum valašských strašidel SVČ Domeček, Městská knihovna, Evangelický kostel, Kino Valmez, Hvězdárna, Kulturní zařízení, T. J. Sokol, Vrtule – Svět her a poznání, Muzeum řeznictví, Základní umělecká škola B-Art, Galerie Krásno, Prostor, Kostel Nejsvětější Trojice Muzea regionu Valašsko, Gymnázium Františka Palackého, Galerie Kaple, M-klub, Galerie Sýpka, Zrní design shop a Turistické informační centrum. „Zažít kulturní zážitek a zároveň se kvalitně občerstvit můžete v Bistru Krmítko, Schlattauerově kavárně, Zámecké kavárně, v Café Tucan kde od 20:00 zahraje valašskomeziříčská kapela Bb a v Ráji Sýrů kde od 20:00 proběhne autorské čtení s Miroslavem Urbanem,“ zve na část programu Vlasta Červenková, organizátorka akce.
   Hlavní doprovodný program se bude odehrávat na prvním a druhém nádvoří zámku Žerotínů. Ještě před slavnostním zahájením MMN 2021 si mohou děti vyrobit loutky s herci Loutky bez hranic, kteří také uvedou loutkové představení pro děti i dospělé Tři kouzelné dary. Nevšední zážitek přinese Multimediální performance Zrcadlení tří loutek hledajících svou identitu a novou tvář a interaktivní videoprojekce od Hura Kolektiv. „Během pouličního představení Nautilus v podání Blackout Paradox & Teatr Novogo Fronta nahlédnete do oblak i hluboko pod mořskou hladinu, kam se dostane jen málokdo. Za pomocí stínohry, velkých loutek, akrobacie, light show, tance s ohněm i pyrotechnických efektů vás přeneseme do tajemného světa,“ láká Vlasta Červenková. Na prvním nádvoří zahrají kapely 12:Piet, Šamanovo zboží a celou muzejní noc uzavře parta Mutanti hledaj východisko. Kino Valmez promítne ve spolupráci s Anifilmem pásmo animovaných kraťasů, od 21:00 a 22:00 budou probíhat prohlídky dílen v Moravské gobelínové manufaktuře a ve 23:00 noční prohlídka zámeckého patra s historikem Pavlem Lasztoviczou.
   Nebude chybět oblíbený Noční express, neboli silniční vláček, který uleví nohám při pouti za nočním dobrodružstvím a nově se děti mohou těšit na historický řetízkový kolotoč, ruské kolo, workshopy s Pískohraním a profesionálním dráteníkem ze Slovenska. „Tradiční muzejníčky, do nichž v průběhu svého putování institucemi mohou návštěvníci sbírat razítka, budou k vyzvednutí v Turistickém informačním centru. Po nasbírání alespoň deseti razítek si opět na tomto místě mohou vyzvednout malý dárek,“ říká koordinátorka festivalu.
   Více informací společně s podrobným programem naleznete na http://mmn.kzvalmez.cz/
Vlasta Červenková, koordinátorka MMN, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.