Zapeklitě! Slovácké divadlo uvede světovou premiéru hudební komedie
Zapeklitě! Slovácké divadlo uvede světovou premiéru hudební komedie
foto: Kuba Jíra

Zlínský kraj – V sobotu 22. června představí Slovácké divadlo poslední premiéru sezóny. Dramatik Pavel Drábek a hudebník Ondřej Kyas napsali přímo pro uherskohradišťský soubor hudební komedii Zapeklitě! Příběh stárnoucího rockera, který dokáže lidi kolem sebe fascinovat a iritovat zároveň, režíruje Lukáš Kopecký. V hlavní roli Jana Grobiana se objeví držitel Ceny Thálie Tomáš Šulaj.

„Zapeklitě! je hra o síle umění a o schopnosti námi pohnout, znejistit a vůbec vytrhnout ze všednodennosti. Ale je i o tom, jak je umění nebezpečné – nejen tím, že se vždycky ptá na citlivé otázky, ale i pro umělce samotné,“ vysvětluje autor hry.

„Být umělcem je totiž žonglování s jakýmsi choulostivým i nebezpečným kouzlem,“ dodává Pavel Drábek, který působí na univerzitě v anglickém Hullu coby expert na dílo Williama Shakespeara.

Právě Shakespeare je jednou z autorových inspirací. Do příběhu se ale promítnou taky náměty z antických příběhů.

„Jednotlivými motivy se odkazujeme k jedné Shakesperově komedii a k jedné Euripidově tragédii,” pokračuje režisér Lukáš Kopecký. Zamýšlí se i nad žánrem uváděné novinky. Ten je totiž záhadou, o které musí rozhodnout sami diváci.

„Zapeklitě! ohlašujeme jako hudební komedii, Pavel Drábek dílo označuje jako pohádku pro dospělé s hororovými prvky, text samotný odkazuje i k mytologii, nedílnou součástí inscenace je rocková opera, stejně jako regulérní muzikálové songy v podání celého souboru,“ dodává Kopecký.

Autoři si pohráli taky s písněmi a napsali jednu pro každého z herců. Tu nejsilnější zazpívá Pavlína Hejcmanová coby představitelka paní Wellsové.

„Je nádherná! Pomalá, silná, o bolesti a životě. Několikrát jsem si říkala – tu píseň napsali dva chlapi, ale jak rozumí ženské duši,“ svěřuje se herečka. „Mnohokrát jsem se při zkoušení dojala a ocenila, jak kolegové krásně zpívají a jak kapela skvěle hraje. Podle mě je Zapeklitě! okouzlující,“ shrnuje své pocity Hejcmanová.

Kromě už zmíněných herců si v inscenaci zahrají Kateřina Michejdová, Natálie Rašín, Tereza Novotná, Pavel Hromádka, Pavel Šupina a Daniel Gajdoš. Diváci se už teď mohou těšit i na živou kapelu, kterou povede autor hudby Ondřej Kyas. Hudební čísla s herci nastudoval Petr Svozílek. Výprava pochází z dílny Veroniky Watzkové, velkolepý světelný design obstaral Tomáš Příkrý.

Světová premiéra inscenace Zapeklitě! proběhne ve Slováckém divadle v sobotu 22. června od 19.00 hodin.

Gabriela Škrabalová