Zámek Kinských nabízí unikáty z krásenských skláren
Zámek Kinských nabízí unikáty z krásenských skláren
foto: Muzeum regionu Valašsko

Val. Meziříčí – Muzeum regionu Valašsko se může pochlubit největší sbírkou osvětlovacího skla ve střední Evropě. Návštěvníci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí si nyní mohou prohlédnout některé její unikáty mapující 150 let dlouhou tradici výroby skla ve městě. Výstava s názvem Světlo krásenských skláren potrvá do 4. prosince.

V depozitářích nově zrekonstruovaného zámku Kinských se nachází rozsáhlý soubor sbírkových předmětů z historie sklářství na Valašsku. Muzeum regionu Valašsko z nich vybralo několik exponátů vztahujících se k místním věhlasným sklárnám v Krásně nad Bečvou. „Zaměření na výrobu skla pro svítidla přinesla firma S. Reich & Co., která zde fungovala dlouhých osm desetiletí od roku 1855 do roku 1934. Ve své době byly největší hutí na Valašsku. Světlo z krásenských skláren ozařovalo zámořské parníky, paláce, chrámy, luxusní prostory i prostá obydlí,“ uvedla kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková (na snímku při přípravě výstavy).

V prosklených nikách výstavního prostoru v I. poschodí si můžete od středy 7. září prohlédnout malované petrolejové lampy, průzračná stínidla s krajkově jemným leptaným dekorem, moderní geometrické tvary let třicátých či světla, působící jako světlené plastiky. „Zvláštní pozornost je věnována výrobkům navrženým Karlem Volfem, který světlo krásenských skláren formoval po tři desetiletí,“ doplnila Valoušková. Součástí výstavy bude i přednáška Krása světla z Krásna, která proběhne na zámku Kinských 10. listopadu od 17 hodin (o den dříve ve stejném čase ji můžete navštívit i na zámku Vsetín).

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí je otevřen denně mimo pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. Kromě úžasných skleněných exponátů si můžete prohlédnout i úspěšnou dvojvýstavu Někdo to rád sušené / Po kalíšku dáme, která přibližuje, jak se za dob našich předků zpracovávalo ovoce na tradiční valašské pochutiny. Velkým návštěvnických lákadlem je multimediální stálá expozice Člověk v krajině, krajina v lidech, pro děti jsou připraveny také vybavené herny a zejména dospělí jistě ocení možnost posedět si ve stylové zámecké kavárně. Všechny výstavy i expozice jsou bezbariérové. Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz a @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko