Výstava Někdo to rád sušené prorazila mezi elitu. Muzeum získalo cenu Gloria musaealis
Výstava Někdo to rád sušené prorazila mezi elitu. Muzeum získalo cenu Gloria musaealis
foto: Foto archiv Zlínského kraje

Valašsko – Na další velký úspěch v prestižní soutěži Gloria musaealis dosáhlo po 7 letech Muzeum regionu Valašsko. Jeho výstava Někdo to rád sušené, která proběhla loni na zámku Vsetín, prorazila mezi nejužší republikovou špičku a získala Zvláštní ocenění v kategorii Výstava roku 2021. Zájemci si ji nyní budou moci prohlédnout od 1. července na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Jubilejní 20. ročník Gloria Musaealis vyhlašovalo Ministerstvo kultury ČR společně s Asociací muzeí a galerií České republiky a Českým výborem ICOM. V nejsilněji obsazené kategorii Výstava roku 2021 zápolila v konkurenci 33 projektů i výstava Muzea regionu Valašsko s názvem Někdo to rád sušené. Odborné porotě se počin kurátorky Ivany Spitzer Ostřanské o tradičním sušení ovoce na Valašsku zalíbil a poslala ho do pětičlenného finále. „Už jen to pro nás bylo velkou událostí, teď už jsme pouze čekali, jaké z toho nakonec bude ocenění,“ svěřila Spitzer Ostřanská.

Výstava někdo to rád sušené obdržela na slavnostním vyhlášení, které se konalo 20. května v Praze, zvláštní ocenění poroty. Na pódiu byla přítomna i Zuzana Fišerová, radní pro oblast školství a kultury Zlínského kraje, který je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. „Je to obrovský úspěch, zvlášť když ho vnímáme v kontextu toho, že regionální muzeum uspělo v konkurenci největších tuzemských institucí, jež při přípravě svých výstav disponují daleko většími možnostmi. Svědčí to o tom, že jsou zde lidé na správných místech a svou práci dělají opravdu dobře,“ prohlásila Fišerová. Muzeum regionu Valašsko navíc na Gloria musaealis uspělo už podruhé. V roce 2015 získalo zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin za soubor multimediálních a interaktivních učebních pomůcek. Takovou bilancí se může pochlubit jen málokteré regionální muzeum na Moravě.

Výstava Někdo to rád sušené byla k vidění loni na podzim v zámku Vsetín. Od 1. července si ji budou moci prohlédnout i návštěvníci další pobočky Muzea regionu Valašsko – nově zrekonstruovaného a nedávno znovuotevřeného zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Více na www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko