Výstava na zámku Vsetín uctí památku kardinála Štěpána Trochty
Výstava na zámku Vsetín uctí památku kardinála Štěpána Trochty
foto: Muzeum regionu Valašsko

Vsetín – Připomínce 50. výročí úmrtí významného rodáka z Francovy Lhoty, kardinála Štěpána Trochty (na snímku) je věnována nová výstava, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhne v neděli 25. února od 15 hodin.

Výstava s názvem Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty je společným projektem Valašské nadace, Římskokatolického farního úřadu a Muzea kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě. „Jedná se o cyklus křížových cest ztvárněných v kresbách, malbách, grafikách či keramice od žáků základních uměleckých škol z regionu, doplněný o výtvarné práce dětí ze Základní školy Integra Vsetín,“ přiblížila kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Jak už napovídá název i téma, výstava je věnována památce na velkou osobnost české katolické církve i její salesiánské komunity kardinála Štěpána Trochtu. „Je to nesmírně inspirativní duchovní osobnost pocházející, žijící podle motta: ,Práce – oběť – láska´. Byl zapojen do protinacistického odboje, mučen v koncentračním táboře, vězněn a pronásledován za komunistického režimu… Jeho silný životní příběh stále promlouvá, o čemž vypovídají i výtvarné práce, které si budete moci prohlédnout ve výstavě na zámku Vsetín,“ uvedla Méhešová.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v neděli 25. února od 15 hodin v Mramorovém sále. Na pódium vystoupí předseda Salesiánské sdružení Vsetín Lubomír Gajdůšek, poslanec ČR Róbert Teleky, místostarosta Francovy Lhoty Jan Trochta a katolický kněz Stanislav Zatloukal z farnosti Francova Lhota. O hudební doprovod se postará Věra Strbačková (zpěv), Robert Teleky ml. (akordeon) a další. Vstup na vernisáž je zdarma. Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instgramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko