Výstava Josefa Vrážela přibližuje svět koňáků. Muzeum zve na komentovanou prohlídku
Výstava Josefa Vrážela přibližuje svět koňáků. Muzeum zve na komentovanou prohlídku
foto: Jiří Koňařík – MRV

Vsetín – Působivou sondu do světa lidí a koní na Valašsku přináší výstava renomovaného regionálního fotografa Josefa Vrážela, která je k vidění v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. V neděli 16. června si ji budete moci projít i v doprovodu autora.

Josef Vrážel se narodil 25. srpna 1966 na Vsetíně. Vyrůstal a dosud žije v Karolince. Zaměřuje se především na dlouhodobé projekty, které mu umožňují hlouběji nahlédnout do zvoleného tématu. Cyklus černobílých snímků o životě „koňáků“ na Valašsku tvořil zhruba 3 roky. „Mým cílem bylo zachytit vztah ,člověk – zvíře´. Postupně jsem přitom odhaloval svéráznou komunitu navenek drsných, nepřístupných, vzájemně soudržných a pracovitých lidí. Uvnitř však citlivých, s obrovskou láskou ke koním, které nevnímají jako výrobní prostředek, ale spíše jako své parťáky,“ přiblížil Josef Vrážel.

Snímky na výstavě pochází z různých oblastí Valašska. „Jsou na nich zachyceni lidé z formanského prostředí i oblasti dostihového sportu, a to nejen toho profesionálního, ale i amatérského, kde se chovatelé věnují svým miláčkům ve volném čase,“ doplnila kurátorka Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko.

Fotografie Josefa Vrážela si můžete přijít na zámek Vsetín prohlédnout každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. V neděli 16. června pak budete mít navíc jedinečnou možnost projít si výstavu i se samotným autorem. „Pan Vrážel umí o svých fotografiích i o tom, co na nich můžete vidět, krásně vyprávět. Komentovaná prohlídka začíná v 15 hodin, těšíme se na Vaši návštěvu,“ pozvala Ostřanská. Další informace najdete také na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko