Vyrazte na houby do muzea
Vyrazte na houby do muzea

Vsetín, Lešná - Letos si na Valašsku užíváme parádní houbařskou sezonu. Pokud vám nestačí houby jen sbírat, ale chtěli byste se o nich dozvědět i něco víc, navštivte jednu z dvojice výstav Muzea regionu Valašsko, které proběhnou od 1. do 6. října na zámcích Vsetín a Lešná u Valašského Meziříčí.
   Na obou výstavách si budete moci prohlédnout vzácné i běžné druhy rostoucí na Valašsku, od jedlých až po smrtelně jedovaté. K vidění budou houby živé i vyfotografované.
   Zajít si budete moci také do Mykologické poradny. V Lešné poradna proběhne ve čtvrtek 3. října od 13 do 16 hod. a v sobotu 5. října od 13 do 15 hodin. Na Vsetíně bude každý den kromě neděle 6. října, a to vždy od 14 do 17 hodin. „Pokud jste našli v lese houbu, o které si nejste jisti, zda je jedlá či nikoliv, přijďte a náš odborný mykolog vám poradí,“ uvedl kurátor vsetínské výstavy Jan Husák. Jeho kolegyně ze zámku Lešná u Val. Meziříčí Barbora Sasáková k tomu dodává: „Nebo se nám třeba můžete přijít pochlubit nějakým zajímavým úlovkem, který se jen tak nevidí.“
   V rámci obou výstav proběhnou i lektorské programy pro žáky mateřských, základních a středních škol s názvem Není houba jako houba (kontakty pro objednávku najdete na www.muzeumvalassko.cz v sekci Lektorské programy). V Lešné pak bude navíc připravena ještě mykologická procházka parkem, a to v sobotu 5. října od 15 hodin. „Mykolog Jiří Novák vám představí některé houby a poví vám k tomu spoustu zajímavostí,“ přiblížila na závěr Sasáková.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.