Vsetínský krpec nabídne Sĺuk, soutěž v odzemku i program pro děti. Připomene i Josefa Lažu
Vsetínský krpec nabídne Sĺuk, soutěž v odzemku i program pro děti. Připomene i Josefa Lažu

Vsetín – O posledním červnovém víkendu proběhne 11. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec. Program nabídne mimo jiné vystoupení zahraničních souborů, dopoledne s dětským programem a také vzpomínku na Josefa Lažu. Veškeré informace naleznou fanoušci festivalu na webových stránkách www.vsetinskykrpec.cz .

Od pátku 24. až do neděle 26. června se uskuteční Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec. „Na přípravách festivalu intenzivně pracujeme jak na radnici, tak v Domě kultury, který tuto kulturní událost ve spolupráci s městem připravuje. Program nabídne mnoho zajímavých pořadů prezentující folklor z České republiky i ze zahraničí. O zahájení se postará profesionální slovenské těleso Sĺuk, které vystoupí v pátek 24. června v Domě kultury,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička, který je zároveň prezidentem festivalu. „Předprodej vstupenek na koncert Sĺuku je v plném proudu, zájemci je stále mohou koupit online na webových stránkách Domu kultury nebo v pokladně kina Vatra,“ doplnila jednatelka Domu kultury Petra Vaňková.

Mezi další soubory, které přislíbily svou účast, patří mimo jiné soubor polských písní a tanců Olza, soubor bulharských lidových písní a tanců Pirin a folklorní soubor Jagár.

„V rámci festivalu proběhne také program, věnovaný vzpomínce na zpěváka Josefa Lažu. Ten proběhne v sobotu v kině Vatra. Na obě festivalová dopoledne se mohou těšit také dětští diváci. To sobotní bude určené zpěváčkům Valašska, kteří vystoupí v přehlídkovém pořadu za doprovodu cimbálové muziky Mirka Urubka. Pro děti a jejich rodiče také připravujeme v průběhu celého víkendu zábavné aktivity pod názvem Gdo si hraje nezlobí. Neodmyslitelnou součástí Vsetínského krpce je již po několik let také soutěž v odzemku ´Memoriál Dušana Růžičky,“ popsal místostarosta Pavel Bartoň.

Festival Vsetínský krpec se koná pravidelně od roku 2000 ve dvouletých intervalech jako bienále. Výjimkou byl rok 2020, který se kvůli pandemii koronaviru nemohl uskutečnit. Do druhé dekády své existence festival vstupuje v nové grafické podobě, která je inspirována a posvěcena autorkou původního návrhu ilustrátorkou Kornélií Němečkovou.

Mgr. Jana Raszková, tisková mluvčí MěÚ Vsetín