Víkend v Rožnově: Běh rodným krajem Emila Zátopka, farmářské trhy i Legiovlak
Víkend v Rožnově: Běh rodným krajem Emila Zátopka, farmářské trhy i Legiovlak

Rožnov - Běh rodným krajem Emila Zátopka s cílem ve skanzenu, další z farmářských trhů, historický legionářský vlak nebo hned několik výstav. Víkend v Rožnově pod Radhoštěm opět nabízí pestrou paletu akcí, ze kterých si vybere každý.
   Páté letošní farmářské trhy v Rožnově pod Radhoštěm se uskuteční v pátek 20. září tradičně na pěší zóně u Společenského domu (ulice Palackého). Od 10 hodin dopoledne nakoupíte farmářské a spřízněné produkty od lokálních producentů. Můžete si nakoupit také například mléčné výrobky, zeleninové dobroty, džemy, med, ovocné sirupy a další farmářské produkty.
   Již 17. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka se v sobotu 21. září tradičně poběží z Kopřivnice do Rožnova, kde je cíl ve Valašském muzeu v přírodě. Kromě hlavního běhu dlouhého 22,3 kilometrů je však letos připravená i novinka - kratší varianta trati. „Běh je možné absolvovat i ve dvojici (žena-žena, muž-muž) v rámci závodu štafet, v rámci kterého byla rozdělena trasa hlavního závodu na dva úseky, Kopřivnice - Veřovice (10 km) a Veřovice - Rožnov pod Radhoštěm (12,3 km),“ upozorňuje na zajímavost starosta Rožnova Radim Holiš, sám pravidelný účastník půlmaratonu. První borci v cíli hlavního závodu jsou očekáváni v sobotu krátce po poledni. Pro všechny běžce i fanoušky bude v den závodu umožněn bezplatný vstup do Valašského muzea v přírodě v Rožnově, kde je cíl běhu. Součástí běhu jsou i dětské běhy, a to v Kopřivnici i v Rožnově pod Radhoštěm. V Rožnově to bude v sobotu 21. září dopoledne, registrovat se je možné na místě, prezentace začíná v 8.15 hodin, přihlásit se bude možné i dopředu na e-mailové adrese svc@svcroznov.cz. Start (v 9.00) i cíl dětských běhů v Rožnově je ve Valašském muzeu v přírodě v Dřevěném městečku, kousek od prostoru cíle hlavního závodu. Startovné pro dětské běhy je zdarma.
   Až do neděle 22. září je na vlakovém nádraží v Rožnově pod Radhoštěm k vidění historický vojenský vlak československých legií. Tzv. Legiovlak je volně přístupný, a to denně od 8 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 19 hodin.
   Až do 28. září je možné v Rožnově zajít na společnou výstavu dvou významných umělců Ivy Mrázkové a Pitta Brandenburgera, která se koná v prostorách galerie CREARS. Podrobnosti k výstavě, otevírací dobu galerie CREARS a všechny důležité informace najdete zde.
   Další výstavou v Rožnově je výstava s názvem Marius Kotrba 60. Koná se při příležitosti nedožitých 60. narozenin rožnovského sochaře a malíře Maria Kotrby v industriálním prostoru bývalé továrny Loana, dnes zrekonstruovaného komplexu s názvem Brillovka. Výstava trvá do 5. října.
    V budově Sušák ve Valašském muzeu v přírodě se koná výstava Ludmily Vaškové s názvem Sbírání v zahradě.
   Až do konce září jsou k vidění v Rožnově pod Radhoštěm sochy s písku, které pořádá Art centrum Dagi již pošesté. Areál pískových soch na Palackého ulici je otevřen kromě pondělí denně 10 do 12 a poté od 13 do 17 hodin.
   V září můžete zajít v Rožnově také na Jurkovičovu rozhlednu, a to denně od 9 do 17 hodin. Na rozhlednu se dostanete půlhodinovou procházkou lesem po zelené turistické značce přímo z parkoviště u Mlýnské doliny u Valašského muzea v přírodě, možný je také průchod přímo z  muzea bránou přes Valašskou dědinu.
   Kompletní kalendář akcí, ale také například webkamery z města i okolí, informace k parkování ve městě a další důležité informace o akcích a atraktivitách Rožnova, najdete vždy na turistickém webu města www.visitroznov.cz.
Marek Havran, MěÚ Rožnov p. R.