Ve ValMezu začíná Mezinárodní folklorní festival Babí léto 2018
Ve ValMezu začíná Mezinárodní folklorní  festival Babí léto 2018
foto: Plakát.

Val. Meziříčí - Třináctý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto proběhne letos ve Valašském Meziříčí, Hustopečích nad Bečvou a Kelči ve dnech 12. až 16. září.
   Prvním programem festivalu, a jeho neoficiálním zahájením, v letošním roce bude posezení s meziříčskými cimbálovými muzikami, ve Schlattauerově kavárně. A možná přijdou i muzikanti z daleké Indie. Ve čtvrtek budou moci diváci v meziříčském amfiteátru zhlédnout první doprovodný program festivalu - vystoupení Vojenského uměleckého soubor Ondráš z Brna – Ondrášovské putování.
   Páteční program festivalu bude pokračovat na dvou místech - po 19. hodině na nádvoří zámku v Hustopečích nad Bečvou předvedou svá vystoupení soubory hostující na festivalu – Češi z chorvatské Končenice, slovbenský Mostár z Brezna, Slovácký krůžek ze Svatobořic – Mistřína, indický Spandan a hostitelský soubor Bača.
   A od 20:30 proběhne v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí promítání filmových dokumentů z Valašska - Staré Valašsko - 1955, Valašské tance - 1949 a nejnovější Říkejte mi strýcu – 2018.
Sobotní hlavní program mezinárodního folklorního festivalu Babí léto 2018 odstartuje v 11 hodin dopoledne průvodem všech účinkujících souborů a skupin z meziříčského náměstí do parku u zámku Kinských v Krásně, kde se na prknech Amfiteátru všechny soubory krátce představí. Ve 14 hodin odstartuje program s názvem „100 let … „ věnovaný osobnostem, které v uplynulých 100 letech ovlivňovaly folklorní dění. A v 16 hodin program zahraničních souborů pod názvem „Dyby byla Morava“.
   Celodenní program vyvrcholí v sobotním večeru galaprogramem v Amfiteátru – přehlídce nejlepších čísel všech souborů, které na Babí léto 2018 přijedou zdálky i zblízka.
Doprovodným programem v sobotu bude probíhající, Řemeslný jarmark, na němž nebude chybět dobré jídlo a Vojtův burčák.
   Nedělní program Babího léta proběhne ve městě Kelči. Zahájí ho písně zúčastněných souborů na závěr slavnostní mše v kostele sv. Petra a Pavla, po níž se soubory přesunou průvodem na kelečské náměstí, kde bude možno zhlédnout krátká vystoupení jednotlivých souborů. Závěr celého festivalu je směřován na pódium u kelečského kulturního domu, kde budou mít diváci možnost naposled zhlédnout hudební i taneční vystoupení účastníků letošního Babího léta a pořadatelé se se soubory rozloučí před jejich návratem domů.
   Věřme, že i letošnímu ročníku Babího léta bude přát sv. Petr, bude jej provázet slunečné počasí nastupujícího babího léta a v nedělním podvečeru se budou loučit se soubory spokojení diváci i pořadatelé.
   Více informací o festivalu na webových stránkách www.babileto.com.
Ing. Ctirad Bryol, ředitel festivalu Babí léto