Válka Roseových nebude!…ale bude. Zlínská inscenace míří na GRAND Festival smíchu
Válka Roseových nebude!…ale bude. Zlínská inscenace míří na GRAND Festival smíchu
foto: MDZ

Zlínský kraj – Od konce prosince roku 2021 hraje Městské divadlo Zlín inscenaci Válka Roseových nebude! Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý loňský rok hojné divácké návštěvnosti, uvidí diváci také v rámci doprovodného programu na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích, a to konkrétně 27. března 2023.
Kateřina a Petr. Herečka a ředitel. Ona chodí spát pozdě, on brzy vstává. Jsou manželé. Vzali se v kanceláři. Jen se svědky. Mají dvě děti. On neumí zpívat. Ani hrát. Přesto spolu stojí na jevišti.

„Je to pozvání k nám do kuchyně. Velkou měrou jsem při psaní čerpal z našeho manželství. Ale co je skutečnost a co fikce? To nechám zahaleno tajemstvím,“ prozradil Petr Michálek, autor hry, jeden ze dvou aktérů a zároveň bývalý ředitel Městského divadla Zlín, nyní rektor JAMU. „Při psaní této hry a při zkoušení jsme si často říkali, že to bude ideální na nějaký festival pláče, ale jsme rádi, že teď po více jak roce hraní, kdy je stále plno, jsme zváni na festival smíchu,“ dodává.

Žánrově má podle něj Válka Roseových nebude! nejblíže ke stand-up komedii. „Ale stand-up to není. Je to samozřejmě i trochu divadlo. A trochu happening. Nevím, že bych někdy něco takového viděl. Jestli vás taky fascinuje neuchopitelnost vztahu muže a ženy, nenechte si tento skok do neznáma ujít,“ zve na představení jeho autor.

Ve Zlíně je možné představení vidět 24. února, 10. a 22. března.

Zuzana Gregůrková