Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě již pojedenadvacáté!
Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě již pojedenadvacáté!
foto: Jan Kolář

Rožnov - Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 2. – 4. srpna 2019 XXI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2019 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.
   „V Dřevěném městečku vystoupí dvacet šest folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska. Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni,“ pozval Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Z festivalového programu
   Ve výstavních prostorách Sušáku bude probíhat výstava Vladimíra Lindera, slovenského fotografa žijícího v Kanadě, nazvaná „EMÓCIE GOTIKY Z BAZILIKY SVÄTÉHO JAKUBA V LEVOČI.“  Vernisáž výstavy se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 2. 8. od 19.00, výstava potrvá do 31. 8. 2019.
   Celý festival v pátek večer zahájí folklorní klub Fogáš z Ostravy a folklorní skupina Bacúšan z obce Bacúch společným autorským programem „NA HOREHRONÍ TAK…“ V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“ a tradiční pořad „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků. Sobotní večerní pořad nazvaný „NA GEMERI PRI TANCI“ je celovečerním program zaměřený na region Gemer.
   V programové nabídce je i letos „Detský dvor“, kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně zde pro ně bude připravena i malá školička tance.
  Návštěvníci se mohou těšit na řadu zábavných a soutěžních pořadů. Je to 19. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola gemerských tanců“ pod vedením tanečních pedagogů souboru Haviar a souboru Borostyán.
   V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XXI. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja.“
   Na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
Letošní jubilejní MFSF Jánošíkov dukát věnuje jako poděkování městu Rožnov pod Radhoštěm dárek v podobě programu DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí.
   „Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už pojedenadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.
   Záštitu nad letošním festivalem převzali předseda vlády České republiky Andrej Babiš, předseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala, s. r. o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
  Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.
   Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.
Vstupné na akci:
Základní: 100 Kč
Snížené: 80 Kč
Dětské: 50 Kč
Rodinné: 200 Kč (2 dospělí a až 4 děti)
Festivalová permanentka: 250 Kč/dospělý; 400 Kč/rodinná; 100 Kč/dětská
VMP