Rožnov slaví 30 let svobody: happeningem, průvodem i trikolórovým mostem
Rožnov slaví 30 let svobody: happeningem, průvodem i trikolórovým mostem
foto: MěÚ Rožnov

Rožnov - Víkend v Rožnově pod Radhoštěm se ponese ve znamení oslav 30 let od sametové revoluce. V pátek večer od 18 hodin začíná v kině Panorama projekce dokumentu NEZAPOMEŇME a debata s historikem a dokumentaristou Adamem Drdou. V neděli v podvečer se na Masarykově náměstí v symbolickém čase 17 hodin a 11 minut uskuteční happening, následovaný průvodem městem od náměstí až do klubu Vrátnice. Trasa průvodu kopíruje rozmístění výstavy, která dokumentuje dění v letech 1989 a 1990 v Rožnově pod Radhoštěm. V neděli večer se také rozsvítí most přes řeku Bečvu v barvách národní trikolóry, což je akce, která byla loni velmi úspěšná a příspěvky s mostem v českých barvách na sociálních sítích patří k těm nejsledovanějším v historii městského facebooku a instagramu.
   V pátek večer v 18 hodin začíná v kině Panorama na Bezručově ulici projekce dokumentu NEZAPOMEŇME, následovat bude debata s historikem a dokumentaristou Adamem Drdou.
   V neděli v podvečer vyvrcholí víkendové programy oslav 30 let od sametové revoluce happeningem na Masarykově náměstí, a to právě v den 30. výročí a v symbolickém čase 17 hodin a 11 minut. Lidé si mohou přinést masku z trikolóry a zapojit se do průvodu, který půjde od náměstí směrem ke klubu Vrátnice. Trasa průvodu kopíruje rozmístění výstavy, která dokumentuje dění v letech 1989 a 1990 v Rožnově pod Radhoštěm. Akce bude zakončena v klubu Vrátnice promítáním dobových záznamů k 17. listopadu. Série akcí k připomenutí 30 let od sametové revoluce pořádají společně Městské knihovna Rožnov pod Radhoštěm ve spolupráci s městem Rožnov, Fujaré, z. s., Národním muzeem v přírodě a TKA.
   Po loňské veleúspěšné premiéře trikolórového mostu přes řeku Bečvu se tato akce chystá opět. „Poprvé se most rozsvítí v národních barvách v neděli 17. listopadu se setměním, svítit tak bude až do konce roku, a to denně od setmění až do 22. hodiny,“ upřesnila místostarostka Rožnova Kristýna Kosová. Most u křižovatky U Janíků byl loni několik dní nasvícen v národních barvách a sklidil na sociálních sítích veliký úspěch. Tyto loňské příspěvky na sociálních sítích patří k nejsledovanějším akcím v historii městského facebooku i instagramu.
   Kromě akcí spojených se vzpomínkou na 30 let od sametové revoluce se v Rožnově konají také další akce. Například Noc divadel, která se koná v Základní umělecké škole v Rožnově v sobotu od 14.30 hodin. Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night a nabízí nevšední zážitky, které diváci v běžném programu nenajdou.
   Představení loutkového divadélka Rolo se koná v sobotu v 10 hodin v podkroví knihovny v Rožnově. Hrát se bude pohádka Zlatovláska (info zde). Strašidelný rej se koná v sobotu 16. listopadu od 15 hodin v penzionu U Janoštíka. Jedná se o karneval, Halloween a dětský den dohromady. Informace k této akci jsou zde.
   Již ve čtvrtek 14. listopadu se můžete víkendově naladit parádním koncertem v klubu Vrátnice, který připravil T klub - kulturní agentura. Po říjnové porci Jazzmenu se mohou posluchači v Rožnově pod Radhoštěm těšit na další jazzovou lahůdku. Ve čtvrtek 14. listopadu vystoupí ve Vrátnici norští KIAP, předskakovat bude mladá frejazzová kapela s kořeny ve Frenštátě pod Radhoštěm s matoucím názvem Národní divadlo.
   Kompletní kalendář akcí včetně probíhajících výstav, ale také například webkamery z města i okolí (Valašské muzeum v přírodě, Pustevny, Radhošť, sjezdovky v regionu), informace k parkování ve městě a další důležité informace o akcích a atraktivitách Rožnova, najdete na turistickém webu města www.visitroznov.cz.
Marek Havran, MěÚ Rožnov p. R.