Jubilejní Templářské slavnosti měly úspěch
Jubilejní Templářské slavnosti měly úspěch
foto: MRV

Vsetín - Stovky návštěvníků z širokého okolí, příjemné letní počasí a skvělá atmosféra s nádechem středověku. Tak vypadal 10. ročník oblíbených Templářských slavností, který proběhl v sobotu 15. srpna na vsetínském zámku a hvězdárně.
   Přípravy jubilejních slavností provázela značná nejistota. Před pár měsíci nebylo vůbec jasné, zda se bude moci kvůli koronaviru vůbec uskutečnit. Na začátku letních prázdnin sice epidemiologická opatření povolila, ale vzhledem k aktuální situaci v sousedních regionech nadále panovaly pochyby. Když už bylo jasné, že COVID 19 Templářské slavnosti nezastaví, objevily se výstrahy meteorologů na silné sobotní bouřky. Ty se ale Vsetínu jako zázrakem vyhnuly, a tak mohla největší akce Muzea regionu Valašsko proběhnout v plné parádě.
   Na prostranství před zámkem to vypadalo jako na velkém středověkem jarmarku. Publiku se předvedly skupiny historického šermu Valmont, Marcus M a Rebellius. Atmosféru dotvářely historická hudba Calata a kejklířská show Kašpaři. Nechyběly ukázky dobové kuchyně, řemesel a umění ranhojiče. Velký zájem byl také o rytířskou školu Burgmistrů nebo projížďky na koni. Chuťové buňky návštěvníků hýčkal gulášový mistr Vsetína Karel Jurčík se svou partyjou i další prodejci.
   Hodně živo bylo také uvnitř zámku. Účastníci slavností mohli zdarma do výstav a na vyhlídku ze zámecké věže. Atrium se proměnilo na velkou hernu, ve které děti stavěly i dobývaly hrady z kartonových krabic. V Mateřídoušce probíhaly zajímavé výtvarné dílny a předsálí Mramorového sálu obsadila Masarykova veřejná knihovna Vsetín, která připravila (nejen) pro děti čtení, deskové hry a další aktivity.
Program probíhal i v areálu hvězdárny. Tady na návštěvníky čekaly rytířské trenažéry, lukostřelba či vlastnoruční ražba pamětních mincí. Zájemci si mohli projít prostory hvězdárny včetně kopule s dalekohledy, kde se konalo pozorování Slunce. K vidění byli i draví ptáci, o které se stará záchranná stanice v Hošťálkové.
   Zkrátka a dobře, 10. ročník Templářských slavností toho nabídl opravdu moc a lidé na tuto výzvu uslyšeli. Branami zámeckého areálu a hvězdárny prošly stovky lidí. Atmosféra byla výborná a ze všech stran zněly jen pozitivní ohlasy. „Přes všechny ty počáteční obavy proběhl letošní jubilejní ročník na výbornou. Děkujeme návštěvníkům, účinkujícím i prodejcům. Velký dík zaslouží také všichni partneři akce v čele s městem Vsetínem a samozřejmě také kolegové spoluorganizátoři,“ vzkázal hlavní pořadatel slavností Pavel Mašláň z Muzea regionu Valašsko.
   Hned o nadcházejícím víkendu chystá Muzeum regionu Valašsko další velkou akci – Oslavu 70 let hvězdárny Vsetín. Proběhne v sobotu 22. srpna od 16:00 do 23:00 hodin a nabídne program se spoustou zábavy i zajímavostí ze světa astronomie. Nebudou chybět aktivity pro děti, pozorování, přednášky i projekce na venkovním plátně. Večer dojde i na zapálení velké vatry, takže si nezapomeňte donést špekáčky či další dobroty na oheň. Podrobnosti o oslavách hvězdárny a dalších akcích či výstavách Muzea regionu Valašsko najdete na www.muzeumvalassko.cz.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.