Jubilejní festival Chaverut – Přátelství zahájí páteční pieta
Jubilejní festival Chaverut – Přátelství zahájí páteční pieta
Ilustrační foto

Val. Meziříčí – Výroční 20. ročník tradičního festivalu věnovaného Izraeli bude od pátku 26. ledna do neděle 17. března hostit Valašské Meziříčí. Stejně jako v uplynulých letech se mohou návštěvníci těšit na atraktivní přednášky, besedy, hudební vystoupení či výstavu.

Festivalový program zahájí pietní akt u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu u památníku v ulici Vodní, který proběhne v pátek 26. ledna od 16.00. „Další program je naplánován tradičně na únorové a březnové dny. Velmi zajímavá bude výstava 35 grafik inspirovaných knihou Franze Kafky – Zámek, jejichž autorem je výtvarník Jaromír 99. Klezmer a hudbu židovských skladatelů z 19. a 20. století představí přední čeští violoncellisté Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek. O Aktuální situaci na Blízkém východě si pak budeme povídat s novinářem a reportérem Jakubem Szántó,“ pozvala na část programu místostarosta Yvona Wojaczková. Kompletní přehled akcí pořádaných v rámci jubilejního ročníku festivalu Chaverut – Přátelství si můžete prohlédnout níže. „Dvacet let je ve festivalové tradici krásný věk. Osobně jsem moc ráda, že se u nás ve Valašském Meziříčí dokážeme věnovat i těmto tématům. Zejména v dnešní době, kdy je situace v Izraeli a na Blízkém východě velmi ostře sledována,“ doplnila místostarosta Wojaczková.

Program festival –Chaverut – Přátelství:

Pátek 26. ledna v 16.00

Památník obětem holocaustu na ulici Vodní.

Pietní akt u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, za účasti představitelů Města Valašské Meziříčí, Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, Československé obce legionářské, Svazu pro zachování odbojových tradic a Tělovýchovné jednoty Sokol.

Čtvrtek 15. února v 18.00

Muzejní a galerijní centrum v zámku Žerotínů

Slavnostní zahájení festivalu.

Vernisáž výstavy K jako Kafka. 35 grafik hudebníka, skladatele a výtvarníka Jaromíra 99, autora předlohy k filmu Alois Nebel, inspirovaných knihou Franze Kafky Zámek.

Výstava potrvá do 28. dubna.

Středa 28. února v 19.00

Velký sál zámku Žerotínů

Klezmer a hudba židovských skladatelů z 19. a 20. století v podání předních českých violoncellistů Dominiky Weiss Hoškové a jejího otce Jiřího Hoška. Koncert k oslavě 20. ročníku festivalu Chaverut.

Neděle 3. března v 16.00.

Velký sál zámku Žerotínů

Teolog Pavel Hošek, přednáška na téma Talmud – učení Tóry v rabínské tradici. V traktátech Talmudu zaznamenaná tisíciletá moudrost rabínských učenců navazujících na odkaz biblických proroků a vedoucích zanícené rozpravy o významu Tóry v pobiblické fázi židovských dějin. Pořádáno ve spolupráci s místní pobočkou České křesťanské akademie. (Z)

Čtvrtek 7. března v 17.00

Freskový sál Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů

Chasidský rabín Jair Jirmijahu Jerochim, přednáška na téma Moše rabejnu – Mojžíš, náš učitel. Život a úloha jedné z nejzákladnějších postav judaismu pohledem židovské tradice i současného dění v Izraeli. (Z)

Čtvrtek 14. března v 17.00

Velký sál zámku Žerotínů

Novinář a televizní reportér Jakub Szántó, beseda na téma Aktuální situace na Blízkém východě. Izraelská současnost pohledem bývalého zahraničního zpravodaje České televize na Blízkém východě. (Z)

Neděle 17. března v 14.30

Kostel Českobratrské církve evangelické v parku Botanika

Teolog Tomáš Novotný, přednáška na téma Svátek Pesach a jeho slavení. Jeden z nejdůležitějších židovských svátků, připomínající vyjití Izraele z egyptského otroctví. Pořádáno ve spolupráci s Farním sborem ČCE ve Valašském Meziříčí.

Upozornění

· (Z) – akci bude možno shlédnout také ze záznamu na stráncewww.kzvalmez.cz.

· Změna programu vyhrazena.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí