Již tento víkend proběhne Vsetínský krpec
Již tento víkend proběhne Vsetínský krpec
foto: DK Vsetín

Zlínský kraj – Mezinárodní festival Vsetínský krpec roztančí město Vsetín o blížícím se víkendu 21. až 23. června 2024. Dům kultury, pódium na Svárově i Panská zahrada ožijí různorodými folklorními pořady plnými tance a zpěvu nejen z koutů Moravy. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program s domácími soubory i čtyřmi zahraničními skupinami z Mexika, Rumunska, Polska a Slovenska. Na své si přijdou také děti, pro které bude připraven doprovodný program v Panské zahradě s názvem „Gdo si hraje, nezlobí“.

Slavnostního zahájení festivalu se v pátek večer v domě kultury ujme valašskomeziříčská kapela Docuku společně s místními soubory v pořadu příznačně nazvaném Tančíme Docuku. Už den před začátkem ve velkém sále domu kultury přivítáme Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, který přiveze hudebně-taneční představení „Bohyně“. Pořady v domě kultury jsou zpoplatněny a vstupenky na ně jsou k dostání na webových stránkách domu kultury a na pokladně kina Vatra.

Ani v letošním roce nebudou na festivalu chybět vzácní hosté, kteří přivezou různorodý folklor jiných národů. „Mexickou kulturu v letošním programu představí soubor Companía Titular de Danza Folklórica UANL z Mexika, tance z Rumunska přiveze folklorní soubor Plaiurile Dornelor,“ představil hosty festivalu starosta města Vsetín a prezident festivalu Jiří Čunek. Dále se na festivalu představí zpěváci a tanečníci z Polska a Slovenska – z polského Lublinu dorazí The Folk Dance Ensemble, z Dubnice nad Váhom přijede folklorní soubor Mladosť.

Během víkendu se na pódiu na Svárově uskuteční mnoho dalších zajímavých autorských pořadů. „Zahraniční hosté se představí v pořadech ‚Jiná krajina, ale jedna rodina‘ a spolu s domácími soubory pak ještě v nedělním závěrečném pořadu ‚Dohromady společně, zatančíme si ještě‘,“ zve na Svárov ředitel festivalu Rudolf Danajovič. Folklorním osobnostem z Valašska bude věnován pořad „Valašské zpívání přes kopce aj Doliny“, dětské soubory zatančí v pořadu „Den jako malovaný“. „Také letošní ročník nabídne Memoriál Dušana Růžičky – tradiční soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového. Předkolo proběhne v sobotu dopoledne v Panské zahradě, finále soutěže se uskuteční na pódiu na Svárově od 16 hodin,“ uvedl Rudolf Danajovič.

Panská zahrada bude hostit bohatý doprovodný program slibující nejen taneční a hudební vystoupení, ale také tvořivé dílny, ukázky tradičních řemesel či lidovou školu tance. Doprovodné aktivity nejen pro děti se letos ponesou v tématu „tradiční oblek Valachů a jeho barevnost“. „Vstup na Svárov i na doprovodný program v Panské zahradě je po celou dobu festivalu volný,“ doplnil závěrem starosta Jiří Čunek.

Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín