Hejtman předal ocenění PRO AMICIS MUSAE za rok 2021
Hejtman předal ocenění PRO AMICIS MUSAE za rok 2021
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Cenu PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz) za rok 2021 obdržel výtvarník Josef Ruszelák. O udělení ceny se dozvěděl už koncem loňského roku, kdy se ale vzhledem k epidemické situaci nemohl uskutečnit slavnostní ceremoniál. Ten se podařilo zrealizovat až ve čtvrtek 19. května, kdy byly slavnostně vyznamenány i další osobnosti kulturního života.

V Baťově mrakodrapu, sídle Zlínského kraje, se ve čtvrtek 19. května uskutečnilo slavnostní ocenění PRO AMICIS MUSAE, kterým kraj vyznamenává výjimečné osobnosti přispívající kulturnímu rozvoji regionu. Hejtman Radim Holiš předal drobný dárek 9 nominovaným osobnostem a udělil ocenění v podobě skleněné plastiky od sklářů z Květné výtvarníkovi Josefu Ruszelákovi.

„V našem kraji je řada talentovaných lidí, kteří přispívají k dobrému jménu regionu a jeho kulturnímu rozvoji. Oceněním dáváme najevo, že si jejich nadání a úsilí vážíme,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Na ocenění PRO AMICIS MUSAE za rok 2021 byli nominováni: prof. Mgr. Jan Gogola, filmový a televizní dramaturg, scénárista, vysokoškolský profesor PhDr. Jiří Langer, CSc., etnograf, historik, propagátor tradiční architektury PaedDr. Oldřich Páleníček, grafik, ilustrátor a pedagog PhDr. Blanka Rašticová, historička, popularizátorka památkového fondu Josef Ruszelák, malíř, grafik, ilustrátor a divadelní výtvarník PhDr. Antonín Sobek, emeritní ředitel Městského divadla Zlín a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Jiřina Sousedíková, folkloristka, zpěvačka a spisovatelka Jana Tomečková, herečka Jan Vančura, folklorista, zpěvák a hudebník

Cenu PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz) z rukou hejtmana převzal výtvarník Josef Ruszelák. Kromě skleněné plastiky ve tvaru tulipánu, originálního díla sklářů z Květné, obdržel také finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun.

„Blahopřeji panu Ruszelákovi i všem nominovaným osobnostem, kterých si nesmírně vážím a děkuji za jejich působení v mnoha oborech uměleckých činností, za originální nápady, rozsáhlé kulturní aktivity, tvořivost a hlavně nadšení pro věc,“ doplnila radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast kultury a školství.

Záslužné vyznamenání II. stupně za mimořádný přínos v oblasti kultury obdrželi Jana Tomečková a Antonín Sobek, Pamětní medaile za celoživotní přínos Jan Gogola a Jan Vančura. Hudebním vystoupením slavnostní ocenění provázela Amelia Tokarska, harfistka Filharmonie Bohuslava Martinů.

JOSEF RUSZELÁK se narodil v roce 1938 v Nětčicích u Kroměříže. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště a od roku 1946 žije ve Zlíně. Jeho dílo zahrnuje práci malířskou, grafickou, fotografickou, scénografickou, typografickou, působil i jako ilustrátor, kostýmní výtvarník a kurátor. Celých 35 let pracoval pro Divadlo pracujících, dnešní Městské divadlo Zlín. Je členem významných uměleckých sdružení a nositelem řady ocenění. Jeho díla jsou zastoupena v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, Muzeu Kroměřížska, Moravské galerii v Brně, Galerii výtvarného umění v Ostravě i v soukromých sbírkách. Josef Ruszelák rovněž vtiskl výtvarnou podobu publikaci „Putování časem Zlínským krajem“, kterou kraj vydal v roce 2010 k 10. výročí svého vzniku.

Adéla Čuříková, Krajský úřad Zlínského kraje