Grafiky Lívie Kožuškové a figurální kresby jejích studentů vystavuje galerie na zámku ve Zlíně
Grafiky Lívie Kožuškové a figurální kresby jejích studentů vystavuje galerie na zámku ve Zlíně

Zlínský kraj – Výstava „Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby“ v Galerii Václava Chada dává příležitost nahlédnout do světa umění skrze prizma pedagožky UTB i talentovaných studentů, kteří pod jejím vedením zkoumají různé aspekty figurální kresby. Výstavu na zámku otevřela slavnostní vernisáž ve středu 6. března, ve stejný den začal také třídenní workshop figurální kresby FIGURAMA. Výstava pak potrvá až do 10. května.

Lívia Kožušková je talentovaná a inovativní umělkyně s širokým spektrem působnosti. Věnuje se kresbě, knižnímu designu, ilustraci, volné grafice, scénografii a art managementu, nejen na Slovensku a v České republice, ale i v zahraničí. Od roku 2021 vykonává funkci pedagožky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde vyučuje figurální kresbu na Fakultě multimediálních komunikací.

A právě této oblasti se věnuje nová výstava „Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby“ ve zlínské Galerii Václava Chada. „Figurální kresba je umělecký způsob zachycování lidské postavy pomocí čar a tvarů. Umožňuje umělcům vyjádřit krásu, sílu a emocionální hloubku lidského těla. Není však pouze o reprodukci vnějšího vzhledu, ale také o zachycení vnitřního stavu člověka. Překračuje fyzickou realitu a stává se prostředkem pro vyjádření lidského ducha a identity,“ vysvětlila kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková.

Na výstavě je k vidění série grafik Lívie Kožuškové inspirované dílem slovenské autorky a básnířky Mily Haugové – Srna pozerajúca na Polárku. V další části se představí série grafických děl nazvaná Dotykové kocky a Izby, v níž autorka pracuje s volnými grafikami, které aktivně interagují s prostorem kolem sebe. Při tvorbě grafik čerpala podněty také z krás přírody a cyklu života. „Celkově je tvorba Lívie Kožuškové zajímavou směsicí abstrakce a konkrétních motivů, které diváka vyzývají k hlubšímu zamyšlení nad podstatou existence a lidskou přirozeností,“ doplnila Miroslava Ptáčková.

Spolu s Lívií Kožuškovou se na výstavě představují i talentovaní studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jejich díla odrážejí mladistvý entuziasmus a snahu objevovat a porozumět lidskému tělu a jeho výrazům. Výstava tak slouží i ke vzájemné inspiraci, sdílení poznatků, podpoře tvůrčího rozvoje a propojení mezi akademickým světem a širší uměleckou veřejností.

Výstavu doplňují workshop figurální kresby a komentovaná prohlídka. Workshop FIGURAMA proběhne od 6. do 8. března na UTB pod vedením prof. akad. mal. Borise Jirků, dalšími lektory budou MA Michal Jelínek, ArtD. a Mgr. art. Martin Schwarz. Komentovaná prohlídka výstavy v galerii je připravená na 12. března od 17:30 hodin za účasti Lívie Kožuškové a Martina Schwarze.

Expozice „Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby“ je přístupná v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku od 7. března do 10. května 2024, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Výstava je realizována za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína. Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.gvch.cz.

Kateřina Martykánová