Festival Světlo Valmez láká na jedinečnou podívanou
Festival Světlo Valmez láká na jedinečnou podívanou
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Na tři desítky světelných instalací, unikátní 270° videomapping na zámek Žerotínů, ale také koncerty Davida Kollera, kapely The Silver Spoons nebo speciální dronová show, to vše v centru rozzářeného Valašského Meziříčí. Takový bude v pátek 15. září v pořadí už pátý ročník unikátního festivalu Světlo Valmez, který staví Valašsko do světla budoucnosti. Oblíbená akce odstartuje v 19.15 na náměstí.

Světlo Valmez se na mapu nejočekávanějších festivalů zapsalo hned svým prvním ročníkem. „Ten aktuální nabídne tři hlavní scény, na 30 světelných instalací, dronovou show a Mint Market. Hudební část večera láká na koncerty Davida Kollera a české indie pop-rockové kapely The Silver Spoons. Speciální světelnou show předvede skupina Ilusias, kterou mohou návštěvníci znát například z pořadu Česko Slovensko má Talent. Jak pódium na náměstí, tak i to u zámku Žerotínů, bude patřit místní taneční skupině D-Company a také The Mirror Family Show,“ představila největší lákadla letošního ročníku místostarostka Yvona Wojaczková.

Už od 14.00 bude II. nádvoří zámku Žerotínů patřit Mint Marketu. „Tento trh s autorskou módou, šperky a designem se zde uskuteční zcela poprvé a navštívit jej bude možné až do 22. hodiny. Zpestřením programu a jakousi ochutnávkou z Move festu Valmez 2023 pak bude dvojice bloků se site-specific projektem OK(N)o taktéž na II. nádvoří zámku u Galerie Sýpka,“ rozšířil pozvánku Roman Štěrba, ředitel pořádajícího Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí.

Hlavním tahákem Světla Valmez bude opět jedinečný 270° videomapping na zámek Žerotínů, jehož se chopil Martin Vozár. Nejen úplné festivalové nováčky však jistě potěší také tři bloky videomappingů z minulých ročníků. Ulici Komenského navíc protne laser show, která se zaměří také na kostel.

Premiérou bude dronová show společnosti FlyinDiamonds. Její drony vzlétnou v 21.10 z hřiště Základní školy Křižná a nejlepší místa ke zhlédnutí show budou z terasy zámku Žerotínů, chodníků pod zámkem a ulice Křižná. Při dobrých meteorologických podmínkách bude možné vidět drony také z horní části náměstí. V uvedeném čase bude z bezpečnostních důvodů uzavřena ulice Vodní vedoucí okolo daného hřiště.

Největší devízou festivalu Světlo Valmez jsou rozhodně světelné instalace, které nabídnou díla renomovaných českých, slovenských a polských umělců. K vidění budou přitom zdarma přímo ve veřejném prostoru. Pouze interaktivní instalace Netykavky studia INITI, prezentována v rámci výstavy Ars Electronica v rakouském Linzi, bude ve velkém sále zámku Žerotínů zpoplatněna částkou 50 Kč. Toto studio přiveze také oblíbené interaktivní hřiště, které najdou návštěvníci opět na parkovišti vedle Kina Valmez. Marek Kvetan letos představí nepřehlédnutelný objekt Masha, který vznikl jako reakce na vojenský konflikt na Ukrajině, Viktor Frešo vystaví na parkovišti u kostela Nanebevzetí Panny Marie velký svítící balón nazvaný Mega Viki a Jakub Nepraš spustí videomalbu Ayahuasca pod nadjezdem v parku Kozina. Návštěvníci, kteří zabrousí ke kapli v jižním křídle zámku Žerotínů, zhlédnou instalaci Michala Pustějovského Nexus 2023. V Galerii Kaple bude k vidění instalace projekt ATEM oceňovaného Ausgang studia. Maciej Chorąży přiveze automobily recitující mroží abecedu, krajanka Klaudia Kiercz –Długołęcka instalace Divinum Lumen, Oblouky a Nanebevstoupení, Jiří Suchánek kinetickou instalaci Perplex a algoritmickou audiovizuální kompozici Puls 33.

O další díla se postará místní SUPŠ sklářská, žáci animace ZUŠ Alfréda Radoka, Žaneta Reková a Matěj Bílek, Viktor Mikulášek, Zuzana Krausová, Vítězslav Plavec, Radka Valová i Dětské černé divadlo Sokola.

Návštěvníků, kteří na festival dorazí osobním automobilem, doporučujeme parkovat v okrajových částech města, například na velkokapacitním parkovišti u OC Křižanova pila. Více informací spolu s přesným časovým harmonogramem naleznete na oficiálních stránkách festivalu Světlo Valmez www.svetlovalmez.cz a také jeho sociálních sítích.

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí