Zastřelený muž v Zubří. Soud střelce zprostil obžaloby
Zastřelený muž v Zubří. Soud střelce zprostil obžaloby
Ilustrační foto

Zubří, Olomouc - Nebyla to vražda, ale nutná sebeobrana. Tak zněl závěrečný verdikt Olomouckého krajského soudu v úterý 19. listopadu v kauze jednapadesátiletého Milana Sobotky, který loni v říjnu v hospodské potyčce zastřelil jednoho z hostů.
   K tragédii došlo loni 6. října odpoledne v hospodě u hřiště v části Staré Zubří. Jeden z hostů tehdy odmítal servírce zaplatit útratu a došlo k hádce. Sobotka se do sporu zapojil, dostal ránu do krku a pak oba muži upadli na zem. „Poškozený jej přitom zalehl. Obviněnému, který v tu chvíli ležel na zádech, se podařilo vyprostit paži a dostat se k připnuté ledvince s revolverem. Vytáhl zbraň, přiložil ji k hrudníku muže a vystřelil,“ uvedl státní zástupce Jakub Grmela. Podle znalců se Sobotka nacházel v akutní stresové poruše a nebyl schopen racionálně vyhodnotit situaci. Aby se stresové situace zbavil, zvolil netradiční řešení a nejpřímější cestu.
   Sobotka prohlásil, že se po ráně začal dusit a když jej o rok starší protivník zalehnul, měl strach o život a zbraň použil v zoufalství. „Nechtěl jsem ji použít. Lapal jsem ale v tu chvíli po dechu, přestal jsem vidět, ta situace byla strašná. Měl jsem strach, že mě ten člověk zabije. Nechtěl jsem nikoho zabít,“ řekl mj. Sobotka.
   Obžalovaného podpořila i servírka když vypověděla, že zabitý muž byl agresivní a Sobotku držel za krk. I ostatní svědci Sobotku označili za nekonfliktního člověka. Muž, který je dlouholetý člen střeleckého klubu, měl zbraň v legálním držení. Do hospody si ji vzal proto, že pobývá sám na chatě. V době incidentu měl v krvi téměř dvě promile alkoholu, podobně na tom byl i zastřelený muž. „Pohyboval se navzdory předpisům se zbraní pod vlivem alkoholu. Potyčku vyhodnotil jako život ohrožující, aniž by vzal do úvahy jiné způsoby řešení,“ okomentoval toto jednání žalobce.
   Sobotka byl původně policií obžalován z vraždy. Státní zástupce věc ale viděl jinak a rozhodl o jeho propuštění a zastavení trestního stíhání. Krajští kriminalisté pak případ vyšetřovali skoro rok. K dispozici měli znalecké posudky z oborů zdravotnictví, psychologie, psychiatrie a kriminalistiky. „Jejich závěry podle policie vyloučily, že se muž bránil v intencích nutné obrany. Letos v září tak policisté navrhli střelce obžalovat ze zabití,“ dodala ČTK.
ECHO Valašska