Tři sražení chodci za víkend. Dva z nich byli pod „vlivem“
Tři sražení chodci za víkend. Dva z nich byli pod „vlivem“
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj – Hned tři střety vozidel s chodci prověřují po víkendu zlínští dopravní policisté. U dvou nehod hrál hlavní roli alkohol, který předtím chodci zkonzumovali. Všichni chodci skončili se zraněním v nemocnici, jedno zranění bylo život ohrožující, u ostatních dvou bude závažnost jasná až v následujících dnech.

V pátek krátce před sedmnáctou hodinou ve Zlíně na ulici Sokolská srazila osmapadesátiletá řidička vozidla Škoda Fabia jedoucí ve směru ze Zlína do Fryštáku šedesátiletého chodce, který šel po přechodu pro chodce, z pohledu řidičky zleva. Chodec po srážce upadl na chodník. Z místa ho s velmi těžkým, život ohrožujícím, zraněním převezli záchranáři do nemocnice. Dechová zkouška u řidičky byla negativní.

Přesně o 24 hodin později ve Zlíně na ulici Dlouhá srazil jednadvacetiletý řidič vozidla Volkswagen šestatřicetiletého chodce, který šel vedle přechodu pro chodce na červený světelný signál na semaforu. Přestože se řidič snažil troubením a brzděním střetu zabránit, chodec dál pokračoval v chůzi, až došlo k nárazu. Dechová zkouška u chodce ukázala hodnotu 2,5 promile alkoholu, u řidiče byla dechová zkouška negativní. Záchranáři chodce se zraněním převezli do nemocnice.

O tři hodiny později, krátce po dvacáté hodině, ve Vizovicích na ulici Zlínská srazil dvaapadesátiletý řidič vozidla Volkswagen jedoucí od Zlína stejně starého chodce, který přecházel vozovku v křižovatce, mimo přechod pro chodce. Dechová zkouška u chodce byla opět pozitivní, 2,77 promile alkoholu. U řidiče byla dechová zkouška negativní. Chodec zůstal po nárazu ležet na komunikaci. Záchranáři ho se zraněním převezli do nemocnice.

! Podle našich statistik dochází k nehodám s chodci nejčastěji v období od října do února.
! Za tmy a snížené viditelnosti je riziko střetu 4 x větší než za denního světla.

Doporučení pro chodce: buďte vidět!
Doporučení pro řidiče: jeďte takovou rychlostí, která vám umožní zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou máte rozhled!

https://youtu.be/NLOXW1kjNs0

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín