Tragická nehoda v Zubří. Cyklista nepřežil střet s autem
Tragická nehoda v Zubří. Cyklista nepřežil střet s autem
foto: Policie ČR Vsetín

Zubří – Včera ve čtvrtek 12. srpna krátce před půlnocí zemřel při střetu s osobním vozidlem padesátiletý cyklista. Nehoda se stala na silnici I/35 v obci Zubří. Sedmatřicetiletý řidič při jízdě s osobním autem zn. Volkswagen Passat ve směru k Valašskému Meziříčí přehlédl před sebou jedoucího cyklistu, který jel ve stejném směru jízdy. Došlo ke střetu, po kterém dopadl cyklista do silničního příkopu. Přivolaný lékař konstatoval smrt. Okolnosti dopravní nehody i to, zda byl cyklista osvětlený, jsou předmětem dalšího šetření dopravních policistů a vsetínských kriminalistů.
   Jedná se o prvního letošního cyklistu, který zemřel při dopravní nehodě. Od začátku roku evidujeme 215 nehod s účastí cyklistů, z nichž 17 utrpělo těžká zranění, 168 lehká zranění a pouze 13 procent cyklistů nebylo při nehodách zraněno. Ve 149 případech se jednalo o muže a v 66 nehodách byly účastníky ženy. Z celkového počtu 215 nehod ve 145 případech nehody zavinili cyklisté, což činí 70 procent. Hned 57 cyklistů bylo při dopravních nehodách pod vlivem alkoholu.
   Letos zemřelo na silnicích Zlínského kraje 15 lidí (3 motorkáři, 3 spolujezdci, 5 chodců, 2 řidiči osobního vozidla, 1 řidič nákladního vozidla, 1 cyklista). Za stejné období loňského evidujeme o tři smrtelné nehody méně, tedy 12.
   Apelujeme na cyklisty, aby dbali při snížené viditelnosti na předepsané osvětlení, které doporučujeme doplnit reflexními prvky. Rovněž apelujeme, aby cyklisté využívali cyklostezek, tak jak ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích, pokud vedou souběžně s pozemní komunikací.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, Policie ČR Zlín