Skupina způsobila krácením daní škodu za bezmála 30 miliónů
Skupina způsobila krácením daní škodu za bezmála 30 miliónů
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Krajští kriminalisté ve spolupráci s Krajským státním zastupitelstvím v Brně - pobočka Zlín ukončili v předešlých dnech vyšetřování rozsáhlé sofistikované daňové trestné činnosti, na které pracovali již od roku 2019.

V souvislosti s trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství koncem roku 2021 zahájili trestní stíhání 22 fyzických a 16 právnických osob. Tato skupina způsobila škodu za bezmála 30 miliónů korun.

Kriminalisté prokázali, že obvinění nejméně od roku 2017 do konce roku 2020 v úmyslu zkrátit daň z přidané hodnoty vytvořili a posléze se různou měrou zapojili do uměle vytvořeného řetězce obchodních společností, v rámci něhož předstírali fiktivní nákupy nejrůznějšího zboží a služeb. Cílem těchto formálně vykazovaných obchodních transakcí byla neoprávněná kompenzace vysoké daňové povinnosti vzniklé jednotlivým daňovým subjektům v souvislosti s poskytováním reklamy na závodech v oblasti automobilového sportu. Obvinění za tímto účelem ovládali jednotlivé obchodní společnosti, připravovali potřebné listiny, prováděli bankovní operace, transakce a platby a prováděli další úkony, které byly nezbytné pro realizaci tohoto jejich záměru.

Pečlivou prací se kriminalistům podařilo spolehlivě usvědčit celou skupinu. Téměř všichni obvinění se k protiprávní činnosti doznali a dlužnou částku uhradili, byli řešeni soudem v rámci institutu dohod o vině a trestu. Obžaloba tak byla podána na dvě fyzické a dvě právnické osoby. Obviněným nyní hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Zpráva Krajského státního zastupitelství v Brně: Tisková zpráva ze dne 15. 04. 2024 - Soustava státního zastupitelství ČR (verejnazaloba.cz)

mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, Policie ČR Zlín