Seržantce americké armády poslal více než dva miliony
Seržantce americké armády poslal více než dva miliony
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně se zabývají trestní oznámením čtyřiašedesátiletého muže ze Zlína, který v období asi pěti měsíců zaslal seržantce americké armády, s níž se seznámil na internetu, více než dva miliony korun.

Příběh začal v září loňského roku. Muž se se ženou seznámil prostřednictvím internetové seznamky. Představila se jako seržantka americké armády sloužící momentálně v Libyi. Tam měla přijít k velkému obnosu peněz, asi 3 600 000 USD, které neměla komu předat. Požádala proto muže ze seznamky, zda by mu mohla svoje peníze poslat s tím, že za tuto službu – převzetí balíčku s finančními prostředky – mu zaplatí polovinu z celé částky.

Muž souhlasil a zanedlouho ho kontaktovala přepravní společnost s tím, že nejprve je potřeba uhradit poplatky související se zasláním balíku. Muž tedy v období od září loňského roku do ledna letošního roku zasílal peníze podle pokynů. Když mu došly vlastní úspory, půjčil si půl milionu korun od svého syna, kterému ale neřekl, na co peníze potřebuje. Poté si vzal půjčky od bankovních ústavů i nebankovních společností. Celkově zaslal minimálně 2 300 000 korun, částka ale může být ještě daleko vyšší, protože ji podvedený muž zatím přesně nespočítal. V lednu letošního roku přestal muž na urgence o zaplacení dalších peněz reagovat a čekal na balíček s penězi. Když balík nedorazil, obrátil se v tomto týdnu na policii a podal trestní oznámení.

Neznámému pachateli hrozí v případě jeho vypátrání a odsouzení trest odnětí svobody až na osm let za spáchání zločinu podvod. Jedná se ovšem o sofistikovanou trestnou činnost přesahující do zahraničí, proto je v těchto případech velmi komplikované, často nemožné vypátrat pachatele.

Znovu upozorňujeme všechny uživatele sociálních sítí, aby nikdy neposílali penízelidem, které osobně neznají.

Tito manipulátoři bývají velmi zdatní a přesvědčiví a dokážou v lidech vyvolat emoce, jejichž prostřednictvím je poté ovládají.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín