Přišla o 819 tisíc korun. Chtěla zhodnotit investici
Přišla o 819 tisíc korun. Chtěla zhodnotit investici
Ilustrační foto

Zlínský kraj – V domnění, že získá z investice do kryptoměny vysokou finanční částku, umožnila žena z Otrokovic vzdálený přístup do svého mobilního telefonu cizímu muži, který ji následně připravil o více než 800 tisíc korun. Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku nyní podvodníkovi hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Žena před několika lety na základě reklamy na sociální síti zainvestovala do kryptoměny asi pět tisíc korun. Od té doby se investičnímu účtu nevěnovala. Před pár dny se jí ozval cizí muž, který jí sdělil, že má na tomto účtu vysoké zhodnocení finančních prostředků a zeptal se, zda má zájem o vyplacení asi 400 tisíc korun. Žena souhlasila.

Nejprve ji přesvědčil, aby si do svého telefonu stáhla aplikaci umožňující vzdálený přístup. Poté si měla postupně otevřít mobilní bankovnictví u svých dvou bankovních účtů a následně ji instruoval, jakým způsobem má potvrzovat kódy, které jí budou chodit na mobilní telefon. Vysvětlil, že jí bude postupně posílat zhodnocené peníze z investic do kryptoměny. Žena vše učinila dle pokynů a po několika hodinách zjistila, že si neznámý muž vzal prostřednictvím jejího mobilního bankovnictví půjčku ve výši 819 tisíc korun a o sjednání další půjčky se pokusil. Ta byla naštěstí bankou zamítnuta.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín