Policisté s celníky rozprášili organizovanou síť distributorů kokainu
Policisté s celníky rozprášili organizovanou síť distributorů kokainu
Jedno z kradených aut. foto: Policie ČR Vsetín

Zlínský kraj - Skutečně pořádná ryba skončila v policejní síti. Na dvě stě policistů a celníků zasáhlo ve stejný čas na čtrnácti různých místech. Zadrželi jedenáct členů drogového gangu, zajistili blíže neurčené množství kokainu, dvě auta a větší částku peněz.
   Jednalo se o pracovníky Protidrogového oddělení Odboru pátrání Olomouc Generálního ředitelství cel a policisty z Oddělení obecné kriminality Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. „Z důvodu jednotnosti postupu obou uvedených složek vznikl letos v květnu společný pracovní tým krajských zlínských kriminalistů a příslušníků celní správy, kteří společně odhalili organizovanou skupinu osob, jež řídil osmadvacetiletý muž ze Zlínska,“ sdělila tisková mluvčí policie Zlín Lenka Javorková. Právě on odebíral ze Slovenska kokain a prostřednictvím sítě dealerů jej dále distribuoval na území České republiky, především ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, ale i na dalších místech, např. v Praze nebo v Jihomoravském kraji.
   Ve středu 21. listopadu byla zahájena koordinovaná a rozsáhlá akce. Policisté s celníky provedli sedm domovních prohlídek (převážně na Zlínsku, ale i Bruntálsku) a dalších sedm v nebytových prostorách. Zajistili kokain, částku 1,25 milionu korun (koruny a eura), dvě vozidla a jedenáct osob. Ve zlínském hotelu byl odchycen i dvaačtyřicetiletý slovenský dodavatel.
   Droga bohatých, jak se „koksu“ čato říká, byla ze Slovenska dodávána v té nejvyšší kvalitě (85%). Dealeři jej před prodejem dále ředili na nějakých 30 procent. Slovenský dodavatel prodával gram za 1000 - 1500 korun, konečný uživatel za něj zaplatil 2000 - 2500 korun.
   Zadržení si na kokainu mohli vydělat řádově několik milionů korun. Na území Zlínského kraje ještě nikdy nebyla zlikvidována takto velká skupina dealerů kokainu. „Při realizaci se podařilo zadržet pachatele na všech hierarchických stupních organizované skupiny. Šest mužů a jednu ženu ve věku od 24 do 49 krajští kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami s jedy, za který trestní zákon v případě prokázání viny ukládá až osmnáctiletý trest odnětí svobody. Počet obviněných nemusí být konečný. Čtyři osoby jsou stíhány vazebně, ostatní na svobodě,“ dodala policejní mluvčí Lenka Javorková. Nikdo z obviněných nebyl v minulosti za drogy trestán, většina z nich ale kokain užívala. Činnost skupiny prý byla velmi sofistikovaná.
ECHO Valašska