Policie: Letošní „barumka“ patřila mezi ty klidnější
Policie: Letošní „barumka“ patřila mezi ty klidnější
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj – Od středy byli policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje aktivně zapojeni do bezpečnostního opatření v souvislosti s dalším ročníkem motoristické soutěže Barum Czech Rally Zlín. Desítky policistů dohlížely nejen nad bezpečností, ale i veřejným pořádkem a v neposlední řadě dohlížely na dodržování dopravních předpisů. Policejní hlídky odhalily téměř 300 dopravních přestupků, z nichž se podstatná část týkala překročení nejvyšší povolené rychlosti. To se výjimečně týkalo i účastníků soutěže.
   Páteční městské rychlostní zkoušce předcházela složitá dopravní situace na úseku mezi Napajedly, Otrokovicemi a Zlínem. Samotná noční rychlostní zkouška proběhla z pohledu policie bez mimořádných událostí. Přesto museli policisté zajistit tři osoby pro neuposlechnutí výzvy.
   Po celou dobu Barum rally jsme měli možnost využít i vrtulník Letecké služby Policie ČR, který byl velmi užitečný zejména při koordinaci dopravy, odhalování závažných dopravních přestupků, ale například i při monitorování odstavných parkovišť. Kromě toho se zapojil i do „nebarumkových“ záležitostí. V pátek pomáhal vyhledat nákladní soupravu s cisternou, která opakovaně zapadla v Lípě na trati sobotní rychlostní zkoušky Pindula. V sobotu se zase vrtulník připojil k pátrání po pachatelích, kteří se v jednom ze zlínských supermarketů dopustili nebezpečného vyhrožování.
   Speciální telefonní linka 974 666 555, kterou v souvislosti s Barum rally zřídilo Krajské ředitelství policie Zlínského kraje, pomohla volajícím v desítkách případů. Od jejího zprovoznění na tuto linku zavolalo 92 lidí.
   I díky policistům, kterých se na několikadenním bezpečnostním opatření vystřídalo téměř čtyři sta, lze letošní ročník Barum rally zhodnotit, jako jeden z těch poklidnějších. Což ovšem neznamená, že by policisté během víkendu neměli žádnou práci. Opak je pravdou, vždyť jen během soboty přijalo operační středisko bezmála dvě stovky oznámení na linku 158.
nprap. Petr Jaroš, Policie ČR Zlín