Policie krotila fotbalové fanoušky. Došlo i na donucovací prostředky
Policie krotila fotbalové fanoušky. Došlo i na donucovací prostředky
Ilustrační foto

Zlínský kraj – V neděli se v odpoledních hodinách konalo na stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti derby mezi kluby 1. FC Slovácko a FC Trinity Zlín, které bylo zahájeno v 15:00 hod. Bohužel se průběh fotbalového utkání neobešel bez komplikací a agresivity fanoušků.

Ještě před začátkem zápasu byly při pohybu fanoušků po městě policisty zajištěny na Masarykově náměstí čtyři osoby. Jeden fanoušek z důvodu použití zakázané pyrotechniky a další tři z důvodu neuposlechnutí výzvy zasahujících policistů. Díky včasnému zákroku se policistům podařilo oba nevraživé tábory fanoušků od sebe separovat. Mimo jiné v průběhu opatření policisté také zadrželi dva muže, kteří jsou podezřelí z trestného činu krádeže.

Před vstupem na stadion byly zjištěny dva přestupky fanoušků, kteří se pokusili pronést pyrotechniku. V průběhu zápasu došlo v osmdesáté minutě k jeho přerušení z důvodu vhazování různých předmětů na hrací plochu ze sektoru hostů. Ve správním řízení hrozí pachatelům několikatisícová pokuta, zákaz vstupu na další utkání a vymáhání finančních sankcí udělených jednotlivým klubům.

Po skončení zápasu byla jedna osoba zajištěna z důvodu přestupku na úseku veřejného pořádku. V průběhu opatření policisté několikrát použili donucovací prostředky. Nedošlo však ke zranění, ke škodě na majetku na straně fanoušků ani na straně zasahujících policistů.

Dodatečně organizátor oznámil velký rozsah poškození sociálního zázemí stadionu v sektoru hostí, ke kterému pravděpodobně došlo v průběhu utkání. Z důvodu velké škody bude věc policisty zadokumentována jako trestný čin poškození cizí věci. Za což zatím neznámému pachateli hrozí až jeden rok za mřížemi, zákaz činnosti, nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Policisté ze Zlína i z Uherského Hradiště vyhodnocují kamerové záznamy jak z fotbalového utkání, tak z celého průběhu opatření. Je velmi pravděpodobné, že budeme trestně právní kvalifikaci rozšiřovat o další skutky.

Zápasy mezi znepřátelenými celky rozhodně nepodceňujeme, vnímáme je jako velmi rizikové a odpovídá tomu také nasazení policistů. V dlouhodobém horizontu budeme napjaté vztahy těchto klubů monitorovat a v případě jakýchkoliv náznaků agresivity či jiného protiprávního jednání bez váhání zakročíme.

por. Radomír Šiška, DiS., Policie ČR Zlín