Policie v pohraničí zadržela 383 nelegálních migrantů a dva převaděče
Policie v pohraničí zadržela 383 nelegálních migrantů  a dva převaděče
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj – Od minulého pondělí do pátečního rána policie v příhraničních oblastech Zlínského kraje zajistila policie 383 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie. Od začátku této migrační vlny jich tak na Zlínsku bylo 2 237.

Poslední záchyty měla policie ve čtvrtek v noci ve Starém Městě, Bystřici pod Lopeníkem a v Uherském Brodě. Jednalo se o 17 Syřanů. Ve středu se rovněž podařilo zajistit převaděče z Turkmenistánu, který za úplatu migrantům pomáhal překročit státní hranici mezi Slovenskem a Českou republikou. Tento cizinec převážel čtyři běžence v osobním automobilu a poté je vysadil v obci Strání. Při zpáteční cestě jsme převaděče dopadli.

Zajištěné migranty policie převáží do Migračního pointu v Holešově, kde jsou evidováni a policisté provádí identifikační úkony a zjišťují jejich totožnost. Poté jim vystavují sdělení, ve kterém jsou poučeni o povinnosti neprodleně opustit Českou republiku. V případě, že se rozhodnout setrvat na našem území mají povinnost dostavit se na odbor azylové a migrační politiky, kde požádají o vízum za účelem strpění pobytu na území. V holešovském pointu policie běžně odbaví okolo 150 migrantů za den, a vypomáhají i kolegům z Jihomoravského kraje.

Ve čtvrtek odpoledne se policii podařilo při silniční kontrole ve Starém Hrozenkově dopadnout dalšího převaděče. Jednalo se o syrského občana žijícího v Německu, který se svým kamarádem převážel dva syrské běžence. Ještě ten den mu uherskohradišťští kriminalisté sdělili podezření z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Stejné sdělení si vyslechl rovněž převaděč z Turkmenistánu, kterého policie díky informacím všímavého občana zadržela předevčírem. Také on je podezřelý z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Oba skutky policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

S nárůstem migrace policie neustále posiluje výkon služby v příhraničí.

mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, Policie ČR Zlín