Podvodná reklama nalákala seniora k investici
Podvodná reklama nalákala seniora k investici
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Kriminalisté šetří podvod spáchaný na seniorovi na Kroměřížsku, který v domnění investic přišel o své úspory.

Začátkem měsíce dubna byl osmašedesátiletý muž osloven reklamou na internetu ke zhodnocení svého majetku investováním. Klikl na odkaz a po přečtení jej uzavřel. Vzápětí přijal telefonní hovor, ve kterém se mu představil obchodní zástupce investiční společnosti. Tento ho přesvědčil k výhodné investici do akcií tuzemské energetické společnosti. Převedl tedy požadovaný vstupní vklad pět tisíc korun na účet dle obdržených instrukcí. Poté byl kontaktován dalším pracovníkem, který ho nadále přesvědčoval k navýšení investic z důvodu lepšího zhodnocení.

Senior nelenil a umožnil údajnému investičnímu poradci vzdálený přístup do svého počítače pomocí stažené aplikace. Tímto krokem získal podvodník přístup i k jeho bankovním účtům v internetovém bankovnictví. Za nějakou dobu podvedený muž zaregistroval neoprávněnou platbu za nákup na zahraničních internetových stránkách. Ze svého účtu mu byla stržena částka téměř sto tisíc korun.

Pachateli tak v případě jeho dopadení hrozí za trestné činy podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až osm let za mřížemi.

por. Radomír Šiška, DiS., Policie ČR Zlín