Padělali bankovky a vyměnili je za pervitin. Hrozí jim osm let
Padělali bankovky a vyměnili je za pervitin. Hrozí jim osm let
foto: Policie Zlín

Zlínský kraj - Krajští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality skončili v těchto dnech vyšetřování případu padělání a pozmění peněz a podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti šesti obviněným, kteří měli vyrábět a uvádět do oběhu padělané bankovky.
   Hlavními obviněnými ze skupiny šesti osob jsou dva muži ve věku 32 a 29 let, kteří vyráběli v rodinném domku na Kroměřížsku padělané bankovky. Výroba peněz se děla na základě předchozí objednávky 30letého muže. Dvojice obviněných tak vyrobila nejméně 25 bankovek v nominální hodnotě 500, 1 000 a 2000 korun. Bankovky vyhotovili tak, že okopírovali pravé bankovky, část padělaných bankovek pak dvojice padělatelů předala muži, který si peníze objednal, část si ponechali a platili s nimi nebo se pokoušeli zaplatit v obchodech, na bezinkách apod. Od muže, který si zhotovení bankovek objednal, dostali pervitin, který oba obvinění v té době užívali. Šestice obviněných, mezi nimiž je i jedna žena, padělané bankovky udávala do oběhu v restauracích, obchodech, benzinkách nebo nimi platili za taxi na různých místech Zlínského a Olomouckého kraje. Jelikož se jednalo o poměrně nezdařilé padělky, tak byly některé odhaleny přímo při placení nebo pak při přepočítávání tržeb. Podle odborníků se jednalo o méně zdařilé padělky. Bankovky neměly všechny ochranné prvky, rozměry bankovek neseděly oproti originálním platidlům, některé měly křivě ustřižené okraje, měly jinou barvu a byly lesklé. Na první pohled bylo zřejmé, že nemají vodoznak a ochranný proužek je kopírovaný.
   Oba padělatelé skončili po zásahu policie vloni v září ve vazbě, ostatní jsou stíháni na svobodě. Mladší z dvojice obviněných přešel letos na jaře z vazby do výkonu trestu odnětí svobody za jinou trestnou činnost. Starší z dvojice obviněných zůstává ve vazbě a mimo padělání peněz je kroměřížskou policií stíhán pro trestný čin dotační podvod, kdy si neoprávněně ponechal sto jedenáct tisíc korun. https://www.policie.cz/clanek/dopustil-se-dotacniho-podvodu.aspx
   Za zločin padělání a pozměnění peněz hrozí obviněným až osmiletý trest odnětí svobody.
mjr. Mgr. Lenka Javorková, mluvčí Policie ČR Zlín