Obří požár ve skladu pohonných hmot. Škody dosahují 70 milionů korun
Obří požár ve skladu pohonných hmot. Škody dosahují 70 milionů korun
foto: Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje

Loukov – Vyšetřovatel hasičů i policie od úterního rána zjišťují příčinu rozsáhlého požáru u Loukova na Kroměřížsku, kde jsou skladovací nádrže firmy Čepro. Tam v pondělí odpoledne vybuchla jedna z autocisteren převážející palivo. Oheň pak zachvátil i další dva vozy. Hasiči s plameny bojovali až do noci. Škody jsou prozatím předběžně vyčísleny až na desítky milionů korun. Jeden člověk byl zraněný.
K výbuchu a následnému požáru došlo krátce po čtvrté hodině odpoledne. Původní zprávy hovořily o tom, že hoří obří skladovací tanky, v nichž je více než 140 tisíc kubíků pohonných hmot. Naštěstí se tato informace nepotvrdila. „Došlo k výbuchu jedné autocisterny a oheň zachvátil i další dva vozy, včetně výdejní lávky pohonných hmot,“ upřesnila později mluvčí zlínských krajských hasičů Lucie Javoříková.
   Celý zásah byl pro hasiče nesmírně náročný. „Na místo byla postupně svolána více než stovka profesionálních i dobrovolných hasičů z celého Zlínského kraje i sousedního Olomouckého,“ dodala dále Javoříková.
Hustý černý dým byl vidět na kilometry daleko. „Zásah hasičů spočíval především v ochlazování okolních obřích nádrží. Cisterny jsme nechali kompletně vyhořet,“ vysvětlila dále mluvčí hasičů. Obyvatelé okolních obcí naštěstí nebyli nijak ohroženi, nemuselo dojít ani k jejich evakuaci.
   O obrovském štěstí může mluvit jeden z řidičů cisterny. Výbuch přežil, nicméně utrpěl středně těžká zranění. „Měl popáleniny na těle, a také zlomeniny dolních končetin. Sanitka jej odvezla na urgentní příjem do krajské nemocnice. Byl mimo ohrožení života, s posádkou komunikoval,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.
   Záchranáři odjeli z místa v pozdních večerních hodinách, na místě zůstali jenom podnikoví hasiči, včetně policistů, kteří hlídali celý areál. „V úterý ráno přijeli na místo znova vyšetřovatelé hasičů i policie, kteří zjišťují příčiny výbuchu,“ doplnila mluvčí hasičů s tím, že první výsledky by mohly být známy již do několika málo dnů.
   Podle mluvčí Čepra a.s. je už nyní vyloučené, že by se závada objevila na technice společnosti. „S největší pravděpodobností byla na autě našeho zákazníka. To ale ukáže další vyšetřování,“ sdělila mluvčí Lenka Svobodová. Jak dále dodala, předběžné škody jsou odhadovány na 50-70 milionů korun.
   V areálu, který se nachází v lese, zhruba kilometr od nejbližší obce, skladuje společnost palivo pro státní hmotnou rezervu. V každé ze čtyřech obřích podzemních nádržích je zhruba 35 tisíc kubíků paliva.
Šárka Šarmanová, Zlin.cz