Kriminalisté rozprášili drogový gang. Stíhají 10 osob
Kriminalisté rozprášili drogový gang. Stíhají 10 osob
foto: Policie ČR Zlín

Zlínský kraj – Po bezmála roční náročné práci na rozsáhlé drogové činnosti zahájili zlínští krajští kriminalisté trestní stíhání osmi mužů ve věku třicet až devětačtyřicet let a dvou žen ve věku osmadvacet a čtyřiatřicet let ze Zlínského kraje pro zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Rozkryli tak sofistikovanou organizovanou skupinu, která vyráběla a distribuovala pervitin.

Kriminalisté v polovině minulého týdne zadrželi na různých místech v kraji jedenáct podezřelých osob. Dále provedli sedm domovních prohlídek a dvě prohlídky nebytových prostor. V rámci domovních prohlídek jsme nalezli důkazní materiály a zajistili finanční hotovost (cca. 1,3 milionu korun), drahé kovy, vozidla, drogy a předměty související s nelegální výrobou drog. Jednalo se o mimořádně rozsáhlý zákrok, na kterém se podílely desítky policistů z celého Zlínského kraje a ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Tři z deseti obviněných následně skončili ve vazbě.

Organizovaná skupina k výrobě používala dostupné lékové přípravky, které nakupovala v zahraničí. Kriminalistům se podařilo prokázat, že obvinění od dubna loňského roku vyrobili nejméně 12 kilogramů pervitinu, který poté distribuovali dalším osobám především z řad toxikomanů ve Zlínském kraji. Takové množství by na černém trhu mělo hodnotu zhruba 18 miliónů korun.

Deseti osobám vyšetřovatel sdělil obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Část této skupiny prováděla i majetkovou trestnou činnost, kradli zboží v obchodech.

Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín.

mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, Policie ČR Zlín