Krátili daně. Státu způsobili škodu za více jak 20 miliónů
Krátili daně. Státu způsobili škodu za více jak 20 miliónů
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Krajští kriminalisté ve spolupráci s Krajským státním zastupitelstvím v Brně - pobočka Zlín již více jak rok intenzívně pracují na rozsáhlé a sofistikované daňové trestné činnosti. V souvislosti s trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství jsme dnes zahájili trestní stíhání 9 fyzických a 14 právnických osob. Tato skupina způsobila České republice škodu za více jak 20 miliónů korun. Sedmi pachatelům za tuto trestnou činnost hrozí až osm let ve vězení, dalším dvěma až deset let. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Kriminalisté prokázali, že tyto osoby nejméně od začátku roku 2016 do listopadu roku 2022 v úmyslu zkrátit daň z přidané hodnoty vytvořily a posléze se různou měrou zapojily do uměle vytvořeného řetězce obchodních společností, v rámci něhož fiktivně poskytovaly reklamní služby. Obvinění za tímto účelem ovládali jednotlivé obchodní společnosti, připravovali potřebné listiny, prováděli bankovní operace, transakce a platby a prováděli další úkony, které byly nezbytné pro realizaci tohoto jejich záměru.

V souvislosti s touto trestnou činností včera zlínští kriminalisté ve spolupráci s jihomoravskými kriminalisty zadrželi 9 osob a na šestnácti místech Zlínského a Jihomoravského kraje provedli 12 domovních prohlídek a 10 prohlídek jiných prostor. Zajistili při nich finanční prostředky jak v hotovosti, tak i na bankovních účtech a také nemovitosti. Ze zajištěných hodnot bude pokryta celá způsobená škoda. Realizace byla úspěšná i po stránce zajištění dalších důkazních prostředků v rámci trestního řízení.

mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, Policie ČR Zlín