Klikla na reklamu výhodného investování. Přišla o více jak 1,5 milionu
Klikla na reklamu výhodného investování. Přišla o více jak 1,5 milionu
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Kriminalisté se zabývají internetovým podvodem výhodného investování, při kterém žena přišla o jeden milion šest set tisíc korun.

Koncem minulého roku zhlédla třiačtyřicetiletá žena internetovou klamavou reklamu, ve které hovořil známý politik o výhodném investování. Video ji zaujalo natolik, že se po kliknutí na odkaz zaregistrovala. Následně přijala hovor od domnělého finančního poradce společnosti. Ten ji ujišťoval, že jí pomůže s počáteční investicí. Dle instrukcí provedla prvotní několikatisícový vklad. Muž za ni údajně nakoupil kryptoměnu a zhodnocené peníze zaslal zpět na její účet. Tímto si získal její důvěru. Proto poskytla údajnému pracovníku investiční společnosti vzdálený přístup do svého počítače. Pomocí této aplikace jí po vzájemné domluvě zřídil účet v investiční aplikaci, kde za ni s jejím svolením nakupoval kryptoměny. Žena tímto způsobem zadala v průběhu několika měsíců statisícové příkazy na různé zahraniční účty. Ve druhé nainstalované aplikaci dostávala informace o aktuálním stavu svého imaginárního konta, ve kterém byly vyobrazeny grafy s narůstajícím zhodnocením investic. Finanční poradce možnost výběru peněz odkládal tak dlouho, až se odmlčel. Podvedená žena ke své krypto peněžence do současné doby neobdržela žádná dispoziční práva, čímž se jí její finance staly nedostupné.

Do pochybných investic žena nešťastně zlákala také dalšího rodinného příslušníka. Společně takto přišli o jeden milion šest set tisíc korun.

Neznámému pachateli v případě jeho dopadení hrozí za trestný čin podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací až osm let za mřížemi.

por. Radomír Šiška, DiS., Policie ČR Zlín